Trzydniówka – co to takiego?
Trzydniówka jest nazywana także gorączką trzydniową lub rumieniem nagłym, wywołuje ją wirus HHV-6. Ta choroba wirusowa występuje u dzieci między 6 a 36 miesiącem życia. Okres jej wylęgania to 5–15 dni. Trzydniówka, mimo że należy do chorób wirusowych, jest jedną z najłagodniejszych chorób, które dotykają małych dzieci.
Zdiagnozowanie tej choroby jest dość kłopotliwe, ponieważ pierwszym poważnym objawem jest wysoka gorączka, która może oznaczać kilka chorób. Wysoka gorączka u małych dzieci oznacza konieczność bezwzględnej konsultacji z lekarzem, ponieważ może być ona przyczyną m.in.: ząbkowania, zapalenia dróg moczowych, infekcji lub choroby układu oddechowego.
Objawy
Objawy trzydniówki są następujące:
- wysoka gorączka 39–40oC, utrzymująca się 3–5 dni,
- niewielki katar,
- zaczerwienienie gardła,
- powiększone węzły chłonne,
- powiększenie ucha środkowego,
- brak apetytu,
- wysypka na całym ciele (po ustąpieniu gorączki), utrzymująca się przez ok. 2 dni,
- biegunka,
- drgawki.
Do zarażenia trzydniówką u tak małego dziecka może dojść przez kontakt z dorosłymi lub rówieśnikami. Przed pojawieniem się wysypki, dziecko może także zarażać innych.
Przebieg choroby zależy od wysokości temperatury, ale w większości przypadków dzieci czują się dobrze i chętnie sięgają po ulubione zabawki. Drgawki mogą nastąpić w bardzo ekstremalnych sytuacjach. Jednorazowe zarażenie wirusem HHV-6, trwale uodparnia organizm.
Zobacz także: Jak prawidłowo zmierzyć temperaturę?
Zbicie temperatury
Leki stosowane przy zbijaniu gorączki to:
- środki zawierające paracetamol – doustnie (15 mg/kg) lub odbytniczo (20 mg/kg),
- środki zawierające ibuprofen – doustnie 7 mg/kg.
Inne metody:
- herbaty z lipy, czarnego bzu i malin,
- zimne okłady na czoło i kark,
- kąpiel w temperaturze niższej o 2oC niż temperatura ciała dziecka,
- syropy ziołowe (przy niewielkiej gorączce).
Leczenie
Pomimo tego, że trzydniówka jest chorobą wirusową i zakaźną, jej objawy ustępują samoistnie i nie wymagają leczenia. Jedynymi lekami stosowanymi przy tej chorobie są leki przeciwgorączkowe.
Rodzice powinni pamiętać o tym, że dziecko przy wysokiej gorączce często się poci dlatego trzeba mu zmieniać pościel i piżamę oraz podawać duże ilości płynów, aby się nie odwodniło.
W przypadku braku apetytu można próbować podawać krupnik i gotowaną pierś.
Przez kilka dni nie należy wychodzić z dzieckiem na dwór, ponieważ po chorobie najprawdopodobniej pogorszy się jego odporność.
Zobacz także: Choroby rzadkie u dzieci - wywiad