Jak ochronić dziecko przed ukąszeniami owadów?

Ukąszenia owadów są szczególnie niebezpieczne i nieprzyjemne dla dziecka. Dlatego też przed owadami trzeba szczególnie chronić najmłodszych. Podpowiadamy jak to zrobić.
/ 21.06.2013 09:54

Wiosna i lato to czas, gdy wyruszamy całymi rodzinami na wakacje i wycieczki za miasto. W tym okresie trzeba uważać nie tylko na słońce, ale także na owady. Przed owadami należy chronić się przez całą dobę, gdyż ich ukąszenia są bolesne i niekiedy mogą zagrażać naszemu życiu. Jak ochronić swoje dziecko przed ukąszeniami owadów?

Bądź ostrożny

Pamiętaj, że użądlenie osy może być również niebezpieczne dla malucha, który nie jest uczulony na jad tego owada. Użądlenie w okolicy ust, gardła może spowodować obrzęk, który utrudni oddychanie.

Innymi równie niebezpiecznymi owadami są kleszcze, które przenoszą takie choroby jak - kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę. Na pierwszą chorobę można się zaszczepić, jednak należy to zrobić nie później, niż dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem.

Polecamy: Borelioza – jakie objawy są charakterystyczne dla tej choroby?

Innymi uciążliwymi i znanymi owadami są komary i meszki. Ukąszenia komarów bywają utrapieniem małych i dużych. Ich ukąszenia, choć nie są niebezpieczne dla naszego zdrowia, to są bardzo nieprzyjemne.

Meszki zazwyczaj atakują chmarami. Z łatwością przedostają się do ust, nosa lub pod powieki. Ukąszenia meszek są bolesne, a bąble powstałe w wyniku ukąszenia potrafią goić się bardzo długo.

Karmiąc smyka na dworze, upewnij się czy na jedzeniu nie znajduje osa lub pszczoła.

Siatki i moskitiery

Do domu warto zamówić siatki (na metry), którymi za pomocą taśmy klejącej z łatwością zabezpieczysz okna i drzwi. Materiał dostępny jest w firmach produkujących żaluzje i markizy.

Zdecyduj się także na zakup moskitiery do wózka i łóżeczka, która ochroni twojego smyka przed owadami.

Polecamy: Jak odstraszyć komary?

A może aromatyczne olejki?

Lawenda i mięta to zapachy, które odstraszają meszki i komary. Dlatego też w domu zasadź zioła w doniczce, a przed spacerem skrop wózek olejkiem aromatycznym.

Unikaj zagrożenia

Pamiętaj, że meszki i komary możesz spotkać przede wszystkim nad wodą, gdyż owady te składają w niej jaja. Komary lubią płytkie zbiorniki, a larwy meszek mogą rozwijać się w wodach płynących. Dlatego też spędzając wakacje w domku, postaraj się usunąć pojemniki wypełnione wodą. Jeżeli chcesz usiąść z dzieckiem w cieniu, sprawdź czy nie ma w pobliżu gęstych traw, w których mogą czaić się kleszcze. Zwróć uwagę czy w waszej bliskiej okolicy nie ma gniazda os lub szerszeni. Nie warto kusić losu.

Polecamy: Ugryzienia, użądlenia – co koniecznie musisz wiedzieć?

Środki na owady z drogerii

W aptekach i drogeriach dostępny jest duży wybór środków, które odstraszają owady. W większość z nich zawiera w swoim składzie środek, dzięki któremu stajemy się dla owadów niewyczuwalni. Wśród nich znaleźć możemy m.in. emulsje, spreje, świece, spirale, opaski. Większość z nich można stosować w obecności dzieci. Informacje i instrukcje znajdziesz na opakowaniu produktu.

Zobacz także: Kleszczowe zapalenie mózgu – poradnik