POLECAMY

Jak chronić rodzinę przed kleszczami

Warto zastosować kilka sposobów ochrony przed kleszczami, które zminimalizują ryzyko niebezpiecznych dla zdrowia ukąszeń. Najskuteczniejszą metodą uchronienia się przed odkleszczowym zapaleniem mózgu są szczepionki podawane w trzech seriach, broniące organizm w okresie od 3 do 5 lat od czasu zaszczepienia.
Jak chronić rodzinę przed kleszczami

Tylko pełna, potrójna dawka całorocznych szczepień daje gwarancję podniesienia odporności oraz zabezpieczenia przed chorobą. Dodatkowo oferta preparatów odstraszających, dostępnych w aptekach, którymi można posmarować lub spryskać odsłonięte części ciała, jest wystarczająco bogata, aby wybrać jeden sprawdzony.

Praktyczne porady

Zabierając dzieci w obszary wzmożonego występowania tych roztoczy, czyli do lasu, nad jezioro, na polanę czy na działkę, pamiętajcie o odpowiednim zasłonięciu ciała maluchów.

Zadbajcie o to, aby miały nakrycie głowy, najlepiej takie, które chroniłoby również kark. Zdecydowanie lepiej jest wybrać spodnie z długimi nogawkami, zwłaszcza w czasie spacerów wśród wysokich traw i krzewów, oraz bluzki z długimi rękawami. Ubranka nie muszą być grube. Latem dobrze sprawdzają się te, uszyte z lekkich, zwiewnych materiałów, przepuszczających powietrze, które nie powodują nadmiernej potliwości w wysokich temperaturach.

Planując trasę przechadzki najlepiej omijać tereny przydrożne, pobocza pól i łąk oraz miejsca przy samych drzewach, gdzie zbiorowiska kleszczy są największe.

Porą najwyższej aktywności pajęczaków jest wczesny ranek oraz późne popołudnie, dlatego też optymalnym rozwiązaniem będzie spacer w godzinach południowych.

Po powrocie, pomimo braku wyraźnych symptomów ukąszenia, swędzenia lub zaczerwienienia ciała, powinniście uważnie sprawdzić całe ciało dziecka, zwracając szczególną uwagę na miejsca, gdzie skóra jest najbardziej delikatna.

Polecamy: Zabawki na lato do piasku, do wody, do ogrodu i do lasu

A co zrobić kiedy kleszcz zaatakował

Co zrobić w razie znalezienia wkłutego już w ciało kleszcza?

Po pierwsze zachować spokój i równowagę, gdyż nie każde ukąszenie musi nosić znamiona zarażenia poważną chorobą, zagrażając tym samym zdrowi bądź życiu dziecka!

Najlepszym sposobem na pozbycie się kleszcza jest chwycenie go pęsetą i delikatne wyciągnięcie do góry ruchem lekko obrotowym. Zabieg nie może być zbyt gwałtowny, aby nie oderwać części pajęczaka.

Pod żadnym pozorem nie można smarować go tłuszczem, spirytusem lub acetonem, które mogą wywołać jego odruch wymiotny!

Miejsce ukłucia należy zdezynfekować i, co najistotniejsze, bacznie obserwować nawet przez kilka najbliższych tygodni.

Polecamy: Jak atakują kleszcze

Wszelkie objawy przypominające grypę – wysoka gorączka, bóle mięśni, głowy, stawów i żołądka – oraz zaczerwienienia skóry, a także pojawiający się rumień, powinny być dla Was sygnałem, aby jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza!

Zobacz  także: Jak wybrać garderobę dla dziecka

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/2 lata temu
Nigdzie nie można znalezc infotmacji ,jakie srodki są mało toksyczne dla dzieci
/8 lat temu
W jakimś artykule przeczytałam aby nie ubierać się w jaskrawe rzeczy - podobno kleszcze chętniej atakują, kolorowo ubrane ofiary