Jeśli w aucie, poza poduszkami kierowcy i pasażera na przednim siedzeniu, masz inne poduszki powietrzne, koniecznie dowiedz się (u dilera lub z instrukcji obsługi auta) gdzie jest najbezpieczniejsze miejsce do zamontowania fotelika dziecięcego. W takim przypadku najczęściej fotelik należy zamontować na środku tylnej kanapy.
W zależności od wieku i masy ciała wyróżnia się kilka grup modeli fotelików samochodowych:
- grupa 0 – nosidełka (kołyski) dla noworodków i niemowląt; masa ciała do 10 kg,
- grupa 0+ - nosidełka dla noworodków i niemowląt; masa ciała do 13 kg,
- grupa 1 – foteliki dla maluchów; masa ciała 9 – 18 kg,
- grupa 2 – foteliki i podstawki podwyższające dla dzieci; masa ciała 15 – 25 kg,
- grupa 3 – podstawki podwyższające dla dzieci; masa ciała 22 – 36 kg.
Bardzo trudnym zadaniem jest wybór fotelika o odpowiedniej jakości. Przy zakupie fotelika samochodowego nadrzędnym kryterium jest:
- masa ciała dziecka,
- zalecenia producent samochodu (np. nie każde auto jest wyposażone w punkty mocowania foteli w systemie Isofix – sztywne złącze pomiędzy samochodem a fotelem dziecięcym. Stabilizuje ono fotel i zapewnia dużą ochronę dziecka podczas wypadku).,
- odpowiednia długość pasów bezpieczeństwa – czy uda się nimi zamontować wybrany model fotelika,
- obecność testu,
- instrukcja montażu w samochodzie.
Na zakupy wybierzcie się razem z dzieckiem. Posadź malucha w fotelu i zorientuj się jak się w nim czuje. Kolejny problem to zamontowanie fotelika w aucie. Nosidełka zawsze mocuj tyłem do kierunku jazdy, na tylnym siedzeniu. Pamiętaj, że jeśli chcesz je umocować na przednim siedzeniu, upewnij się, że w twoim aucie nie ma poduszki powietrznej (na przednim miejscu). Nosidełka odwrócone tyłem do kierunku jazdy – lepiej chronią kark oraz kręgosłup małego pasażera. Foteliki i podstawki dla starszych dzieci przypinaj przodem do kierunku jazdy, na tylnym siedzeniu.
Wszystkim maluszkom życzę bezpiecznej podróży.
Celina Fręczko, położna