POLECAMY

7 prawd na temat hobby dziecka!

Oczami wyobraźni widzisz przed dzieckiem świetlaną przyszłość? A może martwisz się, że zbiera jakieś śmieci? Sprawdź, o czym świadczy hobby dziecka.
7 prawd na temat hobby dziecka! fot. Fotolia
Dziecięce pasje to najlepszy sposób zdobywania wiedzy. Dlatego rodzice przywiązują do nich ogromną wagę. Pasja daje jednak dziecku coś więcej niż przepustkę do lepszej przyszłości. Daje szczęśliwe dzieciństwo.

1. Czyni malucha ekspertem

Kilkulatek, który ma w głowie cały plan miasta, może być przewodnikiem dorosłych. Nie obawiaj się pytać go o drogę – autorytet rodzicielski na tym nie ucierpi. A dziecko dowie się, że jest w czymś dobre. Zacznie wierzyć w swoje siły i możliwości, przekona się, że jego zdanie też się liczy.

2. Zjednuje sympatię dzieci

Album pełen kart z piłkarzami Ligi Mistrzów albo umiejętność robienia szpagatu pomaga maluchowi dobrze czuć się wśród kolegów. Dzięki pasjom tworzą się grupki zainteresowań, dochodzi do twórczej wymiany doświadczeń, dziecko zdobywa naśladowców lub odwrotnie – ku twojemu zaskoczeniu – domaga się zapisania na dodatkowe zajęcia.

3. Nie ogranicza jej płeć

Synka fascynuje gotowanie? A może to właśnie on lepiej niż córka dobiera ci korale do bluzki? Nie ulegaj stereotypom. Rozmawiaj z nim o modzie, opowiadaj o fasonach ubrań. Nawet jeśli nie wychowasz nowego kreatora mody, przynajmniej będzie umiał się dobrze ubrać.

4. Może się zmieniać

Dzisiaj karteczki z wróżkami, jutro ozdoby z koralików. Nie dziw się, że dziecko zmienia swoje zainteresowania. Po każdej zostaje ślad w postaci wiedzy na pewien temat. Być może dzięki niej w przyszłości twoje dziecko będzie miało wiele tematów do rozmów.

5. Wypełnia czas całej rodzinie

Dzieci z pasją rzadko się nudzą. Zwykle mają coś ważnego do zrobienia, wiedzą, gdzie chciałyby pójść i po co. Niektóre pasje wymagają sporego zaangażowania całej rodziny. Ale nawet jeśli twój maluch cichutko siedzi w kąciku rysując, a ty cieszysz się, że masz wreszcie czas dla siebie, znajdź chwilę na rozmowę o jego pasji.

6. Trudno ją narzucić

Do zainteresowań, podobnie jak do jedzenia, nikogo nie można zmusić. Miej czas na swoje pasje. Widok rodzica, który codziennie rano znajduje czas, by biegać, albo w weekendy fotografuje wschody słońca, może zachęcić pociechę do pójścia w jego ślady.

7. Można ją zaszczepić

Zabieraj dziecko do muzeum, filharmonii, teatru, na festyn, dni komunikacji miejskiej. Opowiadaj, czym zajmowali się dziadkowie, co sama robiłaś, kiedy byłaś małą dziewczynką. Nigdy nie wiadomo, co dziecku szczególnie się spodoba.

napisane na podstawie Tekstu Małgorzaty Mazurek-Wódź, "Twoje dziecko"
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/2 lata temu
Nie powinno się dziecku narzucać hobby, bo wtedy raczej spełniamy swoje marzenia, a nie naszej pociechy. Ale wspieranie pasji to już zupełnie co innego. Ja u mojej córki już od najmłodszych lat zauważyłam zainteresowanie muzyką i grą na instrumentach. Pewnego dnia przyszła do mnie z prośbą, że chciałaby uczyć się grać na fortepianie. Znaleźliśmy jej z mężem szkołę, która ma bardzo dobre opinie - Muzofilia. Nie było łatwo się dostać, ale się udało. Córka rozwija swoją pasję, szkoli się też w śpiewie i widzimy jak bardzo się rozwinęła dzięki zajęciom. Cieszę się, że są takie szkoły jak Muzofilia, które kładą nacisk rzeczywiście na edukację muzyczną.
/3 lata temu
jrt6