POLECAMY

7 sztuczek, by dziecko było grzeczne

Bywają dni, kiedy masz dość swojego małego rozrabiaki? Podpowiadamy, w jaki sposób ujarzmić niespokojną dziecięcą naturę.
7 sztuczek, by dziecko było grzeczne fot. Panthermedia

Sztuczka nr 1 - Odwracaj uwagę

Najlepszym sposobem na histerię malucha jest odwrócenie jego uwagi. Dzieci często tak jak szybko zaczynają płakać, tak i również uspokajają się. A najlepszym sposobem na spokój jest zainteresowanie malucha czymś nowym, co jest o stokroć przyjemniejsze niż zalewanie się łzami.

Sztuczka nr 2 - Bądź wyrozumiała

Każdy z nas miewa gorsze dni - także dzieci. Kiedy maluch po ataku histerii uspokoi się, poświęć mu trochę czasu. Porozmawiajcie o tym, dlaczego zachowuje się w taki, a nie inny sposób, niech powie, co wzbudziło w nim złość. Dzięki temu zbliżycie się do siebie, a ty być może zauważysz przyczynę jego niegrzecznych zachowań.

Sztuczka nr 3 - Mów, czego oczekujesz

Każdy z nas wścieka się, gdy ktoś narzuca nam swoje zdanie. W przypadku dzieci musisz jednak jasno nakreślić swoje wymagania. Tylko dzięki temu maluch zaakceptuje zasady panujące w domu i będzie się ich trzymał jak mantry. Bo owijanie w bawełnę niczemu nie służy :)

Sztuczka nr 4 - Zamień polecenia w zabawę

Każde polecenie będzie o wiele przyjemniejsze w chwili, gdy malec będzie mógł traktować je jako zabawę! Dlaczego więc nie czerpać radości ze wspólnego mycia podłogi czy wycierania kurzu? Dzięki temu może sama zauważysz, jak wiele codziennych czynności może przynosić radość.

Sztuczka nr 5 - Krytykuj, ale tylko niegrzeczne zachowanie

Pamiętaj - krytyka dziecka może obejmować jedynie zachowanie, a nie całokształt bycia malucha! Dzięki temu nie wpędzisz smyka w kompleksy i poczucie niższej wartości.

Sztuczka nr 6 - Pozwól dokonywać wyboru

Nawet dziecko powinno mieć taką możliwość. Dzięki temu uczy się samodzielności i zaczyna korzystać z prostych kalkulacji. Aby jednak szkrab dokonywał dobrych wyborów podpowiedz mu, jakie będą skutki obu wyjść - niech ma świadomość, że jego decyzja pociągnie za sobą konsekwencje.

Sztuczka nr 7 - Chwal malucha

Niech dziecko wie, że jego grzeczne zachowanie wywołuje uśmiech na twojej twarzy. Dzięki temu z przyjemnością będzie ci pomagać i wyrośnie na optymistę! Chwalenie dziecka dodatkowo ma ogromny wpływ na rozwój jego psychiki - jeśli smyk wie co robi dobrze, zachowania te po prostu powiela.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)