mama z dzieckiem fot. Panthermedia

Gry dla dzieci

Zastanawiasz się, jak ambitnie spędzić czas z maluchem? Postaw na gry i zabawy - dzięki nim smyk będzie dobrze się rozwijał!
/ 18.06.2012 15:04
mama z dzieckiem fot. Panthermedia

Gry edukacyjne

Każdy z nas wie z doświadczenia, że żmudna nauka potrafi szybko zniechęcić nawet najbardziej zmobilizowanego ucznia. A prawda ta tyczy się szczególnie najmłodszych naukowców. Dlaczego więc nie uczyć się poprzez zabawę? Na rynku dostępnych jest ogrom gier, które poza świetną rozrywką dla całej rodziny oferują również efektywną naukę. Jeśli chcesz możesz wybrać dla malucha grę w literki lub zabawę z cyferkami, a dla tych starszych scrabble lub gry doszkalające np. z języka angielskiego.


Gry komputerowe i dostępne on-line

Choć wielu rodzicom kojarzą się ze złem nieuniknionym, tak naprawdę gry komputerowe mają wielki wpływ na rozwój umiejętności malucha oraz jego... refleks. Dzięki komputerowi dzieci mają możliwość grania w różnego rodzaju gry zręcznościowe, w trakcie których mierzony jest czas. A nic tak przecież nie motywuje jak chęci pobijania dotychczasowych rekordów!


Gry na powietrzu

Zamiast siedzieć w domu i oglądać telewizję, wybierz się z dzieckiem na spacer. Podczas takiego wyjścia zaoferuj mu grę w badmintona, rzucanie piłki do celu lub - jeśli masz możliwość - grę w zbijaka lub w klasy wraz z innymi dziećmi. Koniecznie zadbaj, aby piłka używana podczas tego rodzaju zabaw nie była twarda (może to być np. piłka plażowa). Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek, które podczas tego typu zabaw niestety się zdarzają.


Gry z korzyścią dla rywala

A może zamiast usadzania malucha przed komputerem, pobawicie się w grę na dobre uczynki? Niech polega na wzajemnym robieniu sobie miłych niespodzianek - ty np. upiecz ulubione ciasto pociechy, a ono niech posprząta rozsypane klocki w salonie. Dzięki temu maluch będzie wiedział, że nic tak nie cieszy mamy, jak miły gest ze strony jej ukochanego dziecka.


Gry pamięciowe

Pamiętasz, jaką katorgą była dla ciebie nauka na pamięć? Aby twoje dziecko nie miało z nią problemu, już od najmłodszych lat trenuj z nim umiejętność zapamiętywania. Pomoże ci w tym znana każdemu z nas gra Memory, polegająca na odnajdywaniu par identycznych kart, odwróconych do graczy tyłem. A taki trening przyda się każdemu - także rodzicom.


Gry językowe

W dzisiejszych czasach nieznanie przynajmniej jednego języka obcego może stanowić nie lada problem w dorosłym życiu. A pamiętajmy, że dzieci chłoną wiedzę jak gąbka! Z tego powodu zamiast puszczać maluchowi bajki w języku polskim, postaraj się jak najczęściej stwarzać okazję do obcowania z wybranym językiem obcym. Pomogą ci w tym różnego rodzaju gry edukacyjne.