POLECAMY

Gotowanie z maluchem

Chcesz, by twoje dziecko wiedziało, że wspólne gotowanie to o wiele więcej niż tylko przyrządzanie jedzenia? To koniecznie... gotujcie razem!
Gotowanie z maluchem fot. Panthermedia

W gotowaniu z dziećmi najważniejsze jest wąchanie, dotykanie, radosny śmiech i pałaszowanie. Nie czekaj, aż twój przedszkolak podrośnie. Gotujcie razem już teraz. Dziecko w tym czasie ma okazję przekonać się, że starannie i wspólnie przyrządzony domowy frykas jest o niebo smaczniejszy niż słodka bułka w papierze albo gotowy baton. I że nie wszystko musi być z torebki, kostki, zamrażarki, pudełka... A to oznacza, że jest duża szansa na to, iż również w przyszłości nie zechce jeść byle gdzie ani byle czego.

Koniecznie zadbaj o... bezpieczeństwo kuchcika

  • Nie spuszczaj go z oka. Nie tylko dlatego, że może wsypać sól do ciasta.
  • Nie pozwól mu się zbliżać do gorących piekarnika, palników itp.
  • Uważaj na ostre noże, krajalnice itp.

Zróbcie z gotowania świetną zabawę

Może nalewać, przelewać, dosypywać, mieszać i robić mnóstwo innych rzeczy. A przy okazji uczy się, że to, czy przyjemnie spędzamy czas, zależy głównie od nas, a nie od tego, czy w pobliżu jest aquapark albo kino.

Niech maluch zostanie prawdziwym artystą

Przyrządzając obiad czy kolację, można wymyślać nowe potrawy i nietypowe połączenia. Bo kto powiedział, że naleśników nie smaruje się musztardą? Można też (i warto!) wymyślać nowe, śmieszne nazwy dla tego, co dobrze znamy.

Niech nabierze wiary w siebie

To nie jest byle co zrobić coś własnymi rękami. I to tak, żeby to coś dało się zjeść i... w dodatku smakowało innym! Skoro udało się z szaszłykiem owocowym, z innymi potrawami też się uda!

Nauka nie pójdzie w las

Poznaje nowe słowa, kolory, kształty (okrągłe plasterki pomidora, kwadratowe kromki razowca itd.), liczby („podaj mi trzy marchewki i jednego ogórka”), pojęcia (dowiaduje się, że jest coś takiego jak litr, kilogram). Eksperymentuje („Surowy makaron da się połamać. A ugotowany?”). Zdobywa wiedzę o świecie (dowiaduje się, że marchewka rośnie pod ziemią, a czereśnie na drzewach, że banany przywozi się z daleka, że w Chinach je się dużo ryżu).

W przyszłości będzie pomocny

Malec, który lubi z tobą kroić sałatkę, nie będzie traktować cię jak służącą. Pomaganie jest dla niego normą, a to w przyszłości zapunktuje.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)