Objawy
Objawy nietolerancji to najczęściej zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (bóle brzucha, nudności, biegunki). Alergia może natomiast objawiać się na wiele różnych sposobów (i to jeszcze zanim malec zacznie jeść cokolwiek poza mlekiem z piersi, bo alergeny z pożywienia przenikają do pokarmu mamy):
- Zmiany na skórze
U niemowląt: zaczerwienione policzki, szorstka skóra, ciemieniucha, wysypka.
U starszych dzieci wysypka pod kolanami, w zgięciach łokci, na szyi.
- Dolegliwości układu pokarmowego
U niemowląt: wodnista albo śluzowa biegunka lub zaparcie, ulewanie, kolki, słabe przybieranie na wadze.
Z alergią na białko mleka krowiego może pojawić się domieszka krwi w stolcu.
U starszych dzieci: bóle brzucha, nudności.
- Kłopoty z układem oddechowym
U niemowląt: wodnisty katar, kichanie, przewlekły kaszel, sapka.
U starszych dzieci: drapanie w gardle, suchy kaszel, astma, zapalenia ucha.
Co robić?
Jeśli dziecko źle reaguje na jakiś pokarm, nie ma rady – trzeba je trzymać od niego z daleka, bo to najlepszy sposób na uniknięcie problemów: uciążliwych objawów i wynikających z nich komplikacji. Powtarzające się biegunki mogą prowadzić do niedożywienia, niedoborów witamin i składników mineralnych, a nawet zahamowania wzrostu. Odpowiednia dieta może też powstrzymać tzw. marsz alergiczny
Jak zidentyfikować winowajcę?
Gdyby wysypka albo biegunka pojawiały się natychmiast po zjedzeniu uczulającego pokarmu, sprawa byłaby prosta. Niestety tak nie jest, bo często objawy pojawiają się dopiero po kilku godzinach albo nawet dniach. Co w takim razie robić?
Jeśli dziecko z objawami alergii jest jeszcze karmione piersią, w pierwszej kolejności wyklucza się z jadłospisu mamy mleko i przetwory mleczne, bo to właśnie one najczęściej sprawiają problemy. Jeśli to nie pomaga, wyklucza się kolejne produkty: jajka, orzechy, cytrusy, ryby itd.
U maluszka, który jada już nie tylko pokarm mamy albo mieszanki, wprowadza się nowości pojedynczo, żeby złapać sprawcę na gorącym uczynku
O zdrowiu dziecka porozmawiaj na zdrowybobas.pl