Elektrolity dla dzieci - kiedy stosować i na co zwracać uwagę w ich składzie

Elektrolity dla dzieci fot. Adobe Stock
Elektrolity dla dzieci to płyny nawadniające, które stosuje się przy biegunkach i wymiotach. Elektrolity bez słodkich dodatków są słone - warto podawać je przez kolorową rurkę.
Edyta Liebert / 03.03.2020 08:31
Elektrolity dla dzieci fot. Adobe Stock
Elektrolity to wodne roztwory jonów obdarzonych ładunkiem elektrycznym. Za najważniejsze uważa się sód i potas (główny kation wewnątrzkomórkowy), jednak istotne są również: magnez, wapń, żelazo.
 

Kiedy stosuje się elektrolity?

O elektrolitach przypominamy sobie wtedy, gdy przechodzimy grypę żołądkową, męczą nas uporczywe wymioty i biegunka, a organizm jest osłabiony. Elektrolity dla dzieci są szczególnie ważne, bo:
 
  • niepicie płynów przez dzieci częściej prowadzi do hospitalizacji, niż u dorosłych,
  • małe dzieci szybko się odwadniają,
  • dzieci nie radzą sobie z odwodnieniem.

Elektrolity podawaj dziecku dopiero wtedy, gdy ustąpią odruchy wymiotne i pamiętaj, że w pierwszej kolejności zawsze należy podawać chłodną wodę, małymi porcjami. Koniecznie przeczytaj opis postępowania w przypadku wymiotów u dziecka

Skład elektrolitów dla dzieci

Elektrolity z dobrym składem poznasz po słonawym smaku. Może to być bez znaczenia dla ciebie, ale dziecko może odmówić ich picia, dlatego w aptekach są dostępne specjalnie skomponowane mieszanki dla najmłodszych. Dobre elektrolity dla dzieci nie posiadają ulepszaczy, bo mogą one podrażniać żołądek. Warto samemu dosładzać elektrolity.
 
Najważniejsze, by dziecko w chorobie piło cokolwiek - z cukrem, bez cukru, słone lub słodkie, mleko czy rozcieńczoną herbatę - musi się nawadniać.

Jak wybrać elektrolity dla dzieci

Na opakowaniu elektrolitów powinna pojawić się informacja o osmolarności. Nie jest ona najważniejsza, nie musi być też najwyższa - dzieciom lepiej nawet podawać te o niższym współczynniku. Co jeszcze jest ważne przy zakupie elektrolitów?
 
Lepiej, aby w składzie elektrolitów nie pojawiły się:
  • słodziki (aspartam, acesulfam K, cyklaminiany, glikozydy stewiowe),
  • barwniki,
  • witaminy (nie ma potrzeby, by były w elektrolitach),
  • aromaty i dodatki zapachowe,
  • regulatory kwasowości.

Skład powinien być krótki, ale często zawiera: glukozę jednowodną, cytrynian sodu, chlorek sodu, chlorek potasu.

Uzupełnij swoją wiedzę:

Redakcja poleca

REKLAMA