Domek dla lalek - czym się kierować, kupując go?

Dziewczynka bawi się domkiem dla lalek fot. Adobe Stock
Plastikowy, różowy, z najdrobniejszymi detalami przy łóżeczku, prysznicu czy przy drzwiach. Domek dla lalek, bo o nim mowa, jest jednym z najskrytszych marzeń każdej dziewczynki. Czym się kierować, by dziecko bawiło się nim jak najdłużej?
Magdalena Bury / 08.05.2019 16:23
Dziewczynka bawi się domkiem dla lalek fot. Adobe Stock

W sklepach (zarówno stacjonarnych, jak i internetowych) znajdziesz wiele modeli domków dla lalek, zaczynając od drewnianych, a kończąc na różowych, dwupiętrowych apartamentach z windą, tarasem i zjeżdżalnią. Który wybrać? Wszystko zależy od tego, ile w pokoju dziecięcym jest miejsca na nową zabawkę. Jedno jest pewne - jeżeli dziewczynka nie ma jeszcze swojego domku dla lalek, gdy go dostanie - będzie zachwycona!

Certyfikaty i atesty domków dla lalek

Domek dla lalek Barbie powinien być dobrej jakości. Przy zakupie kierujmy się atestami i certyfikatami. Na co zwracać uwagę?

  • CE (Conformité Européenne) - to certyfikat, który muszą posiadać wszystkie zabawki trafiające do Europy. Nie przyznaje go żadna instytucja. Każdy producent sam musi się zdeklarować, czy jego zabawka spełnia wszystkie przepisy bezpieczeństwa panujące w krajach UE. Dopiero kolejnym krokiem jest weryfikacja przez instytucję (każde państwo posiada swoją), czy zabawka jest tworzona zgodnie z wszystkimi przepisami. Jeśli tak – zabawce przysługuje znaczek CE.
  • Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz Certyfikat Państwowego Zakładu Higieny - to polskie atesty przyznawane po bardzo szczegółowych doświadczeniach. Zabawki z tymi certyfikatami są bezpieczne dla dzieci. Spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa obowiązujące w naszym kraju.

Jakie wyposażenie powinien mieć domek dla lalek?

Przy wyborze domku dla lalek zwróćmy też uwagę na wykończenia i detale. Czy łóżko dla małych mieszkańców domu ma pościel? Czy w domku znajduje się kuchnia i salon? Czy domek jest wyposażony we wszystkie meble?

Wiele domków dla lalek dostępnych w sklepach jest w neutralnych kolorach. Dzięki temu każda dziewczynka może urządzić go tak, jak chce – np. kładąc na łóżku lalek pościel z ulubioną postacią z bajki.

Dziewczynki lubią, gdy ich domek dla lalek ma przedmioty znajdujące się w domu, w którym mieszkają. Chodzi tutaj np. o zastawę stołową, rzeczy do prania i prasowania, komputer czy odkurzacz. Rodzice jednak nie za bardzo cenią sobie aż tak wyposażone domki dla lalek. Dlaczego?

Problemem jest sprzątanie małych elementów, które łatwo giną. Właśnie dlatego warto zdecydować się na składany domek dla lalek, np. w kształcie walizki lub taki, który można otworzyć i zamknąć w dowolnym momencie zabawy.

Zobacz także:LEGO, czyli baw się dobrze. Poznaj bliżej kultową markę!Miała ją każda z nas! Właśnie obchodzi swoje 60. urodziny!

Redakcja poleca

REKLAMA