Dokonywanie wyboru przez dziecko – jak go nauczyć

Dokonywanie wyboru przez dziecko fot. Fotolia
To ważna umiejętność, z której młody człowiek będzie korzystać przez całe życie. Jak pomóc smykowi ją opanować?
/ 29.10.2015 14:50
Dokonywanie wyboru przez dziecko fot. Fotolia

Dokonywanie wyboru to jedna z ważniejszych umiejętności, którą możesz wpoić swojemu dziecku. Dlaczego jest tak istotna?

Wybieranie daje moc

Umiejętność dokonywania wyborów ugruntowuje w człowieku pewność siebie i daje odwagę w podejmowaniu decyzji. Dzieci, które mogą samodzielnie dokonywać wyborów lepiej radzą sobie w szkole i łatwiej nawiązują kontakty z rówieśnikami. Dlatego już od najmłodszych lat warto uczyć dziecko dokonywania wyboru.

Nie wyręczaj dziecka

Jak nauczyć dziecko dokownywania wyboru? Pokazując mu, że jego zdanie jest dla nas ważne. Zamiast mówić smykowi, że dorośli wiedzą lepiej, warto wykazać się cierpliwością i pozwolić mu metodą prób i błędów znaleźć własne rozwiązanie. Lepiej też nie przyzwyczajać dziecka, że dorośli we wszystkim mogą je wyręczyć. Owszem, warto pomagać, służyć radą, tłumaczyć, ale nie wykonywać zadań za smyka.

Zacznij od drobnostek

Na początek warto pozwalać brzdącowi decydować w drobnych codziennych sprawach, takich jak wybór garderoby, a jesli to okaże się zbyt skomplikowane, od wyboru chodźby wzoru czy koloru rajstop lub skarpetek. Każdą dziecięca decyzję w tej kwestii trzeba wyraźnie poichwalić! W ten sposób tworzymy dziecku przestrzeń, w której własne decyzje kształtują jego świat. Potem przyjdzie czas na poważniejsze wybory.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:

Redakcja poleca

REKLAMA