Jak nauczyć dziecko sprzątać - 5 skutecznych rad

Jak nauczyć dziecko sprzątać - 5 skutecznych rad fot. Fotolia
Twój smyk robi wokół siebie straszny bałagan? Jest na to kilka prostych rad. Zobacz, jakich!
Agata Bernaciak / 11.02.2014 06:40
Jak nauczyć dziecko sprzątać - 5 skutecznych rad fot. Fotolia

1. Sprzątaj z dzieckiem

Na początku będziesz to robiła głównie sama, jedynie z małą pomocą szkraba (może np. wkładać zabawki do pudełka). Z czasem malec będzie porządkował coraz lepiej aż do momentu, w którym będzie cię tylko zapraszać do pokoju w celu podziwiania efektów jego pracy :)

2. Nie zmuszaj

To prosta droga do tego, by dziecko znienawidziło sprzątanie. Lepiej tłumacz, dlaczego warto robić porządek. I poza korzyściami zdrowotnymi, zwróć również uwagę, że znacznie szybciej będzie znajdywać swoje zabawki, a one same nie będą czuć się porzucone.

3. Pokaż skutki bałaganu

O rozsypane po podłodze klocki bardzo łatwo się potknąć, wciśnięte gdzieś w kąt autko trudno znaleźć. A do tego przez` przypadek dziecko może nadepnąć na zabawkę i przez przypadek ją zniszczyć...

4. Daj dobry przykład

Jeśli sama porzucasz w wielu miejscach puste szklanki, sweter czy książkę, trudno będzie ci wymagać innego zachowania od swojego dziecka. Ono obserwuje to, w jaki sposób zarządzasz domem i widzi, czy jest porządek, czy nie.

5. Kup fajną zabawkę, np. odkurzacz, miotełkę, mopa...

Pamiętaj, że maluch uczy się także przez zabawę. Oczywiście nie chodzi tu o szufladkowanie dziecka i uczenie tylko pożytecznych rzeczy. Taka zabawa jednak może naprawdę zdziałać cuda.
napisane na podstawie tekstu zamieszczonego w magazynie Twój maluszek

Redakcja poleca

REKLAMA