POLECAMY

Dobre, złe przedszkole - przykazania dla rodziców

Pierwsze pójście dziecka do przedszkola, to dla rodziców silne zachłyśnięcie się emocjami. Wizja wspaniałej edukacji i idealnego środowiska do rozwoju dziecka jest nietykalna.

Pierwsze pójście dziecka do przedszkola, to dla rodziców silne zachłyśnięcie się emocjami. Wizja wspaniałej edukacji i idealnego środowiska do rozwoju dziecka jest nietykalna.

Mało kto pamięta te lata, kiedy przedszkole nie było tylko koniecznością dla rodziców i dla dziecka. To były inne czasy. To było normalne - kult więzi rodzinnych, wzajemna pomoc i naturalna, jakby płynna inicjatywa dziadków do opieki nad wnukami w sytuacji, gdy rodzice muszą pójść do pracy. Dzisiaj jest inaczej. Nie uogólniamy, ale to wszystko jakby osłabło.

Przedszkole, bo …
Powodów, dla których rodzice wysyłają dzieci do przedszkola jest wiele. Najczęściej to konieczność, - tato jest pracujący, mama musi wracać na etat, który może przecież zająć ktoś bardziej dyspozycyjny. Czasem samotny rodzic chcąc utrzymać siebie i dziecko nie ma wyjścia. Wtedy maluch już nawet wcześniej, jeszcze w pieluchach często ląduje w żłobku. Życie pisze różne scenariusze i trudno przytoczyć każdy z nich. Jednak patrząc z perspektywy, powody wysłania dziecka do przedszkola są zazwyczaj dwa. Pierwszy, to brak możliwości zaopiekowania się dzieckiem przez dziadków czy zbyt droga prywatna opiekunka. Drugi, to chęć wprowadzenie dziecka w świat rówieśników, poczucia obowiązkowości, nauki i wytwarzania relacji – ogólnie współżycia w grupie. Bo zdarza się przecież, że rodzice nie mają presji wysłania dziecka do przedszkola, robią to dla jego dobra. Współczesne przedszkole uczy, kształtuje charakter i stwarza dziecku idealne środowisko do prawidłowego rozwoju. Tak jest w teorii. A jak wygląda to w praktyce?


Dobre, złe przedszkole - przykazania dla rodziców

Rodzicu czuwaj!
Każdy rodzic decydując się na wysłanie dziecka do przedszkola chce, aby placówka, do której będzie uczęszczał maluch zapewniała mu najlepsze warunki pod każdym względem. I tak zwracamy uwagę na plan pracy przedszkola, formy kontaktu kadry z rodzicami, formę wyżywienia, organizację dodatkowych zajęć, na odległość placówki przedszkolnej od miejsca pracy, bądź od miejsca zamieszkania, a także, a czasem głównie, na program nauczania przedszkolnego i formy prowadzenia zajęć dla dzieci. Zależy nam przecież, aby dziecko poza domem przebywając w przedszkolu było pod profesjonalną opieką, bezpieczne, miało zapewnione optymalne warunki i zdrowe posiłki. Nie zawsze mamy szansę, aby wybierać. Kłopot z wolnymi miejscami w przedszkolach samorządowych i prywatnych to problem, który trawiony jest od kilku lat. Dlatego nie zawsze przedszkole, do którego wysyłamy malucha, jest tym wybranym, a po prostu przydzielonym bądź biorąc pod uwagę samą dostępność miejsc – jedynym możliwym. Nawet zakładając, że przedszkole, do którego uczęszcza nasze dziecko spełnia nasze rodzicielskie oczekiwania, nie oznacza to, że zwolnieni jesteśmy z czujności. Ponieważ to, czy nasze dziecko dobrze będzie się czuć w danym przedszkolu oraz to, czy ocenimy pracę takiej placówki pozytywnie – tak naprawdę wychodzi w przysłowiowym praniu. Jak wszędzie, często praktyka znacznie odbiega od tej idealistycznej, różowo wymalowanej teorii. Warto pamiętać, że wiele decyzji, które zapadają na różnych szczeblach struktury danego przedszkola, jego system pracy i metody wychowawcze nie są regulowane szczegółowo w przepisach dyktowanych przez ministerstwo edukacji. Zbyt wiele zależy od stanowiska dyrektora takiej placówki oraz tak zwanego widzi mi się nauczyciela przedszkolnego.

Ważne wskazówki dla rodziców przedszkolaków
Nie wpadając w przesadę radzimy, na co zwracać uwagę, jak reagować w różnych sytuacjach, aby nauka przedszkolna dziecka przebiegała płynnie, spokojnie, a rodzic był przeświadczony o komforcie wewnętrznym dziecka i własnym.

Czym karmią Twoje dziecko?
Rozmawiaj z dzieckiem, pytaj, co dzisiaj jadło? Czy mu smakowało? Co było na obiad? Co na deser? Jednocześnie czytaj wywieszone w przedszkolu codzienne menu. Może Twoje dziecko nie ma wielkiego apetytu i nie chce zjadać całych porcji, może nie lubi jeść zupy, albo zawsze marudzi nad surówkami. Zwracaj uwagę na to, czy przypadkiem nie jest zmuszane do jedzenia. Niestety, częstą przedszkolną praktyką, jest zapewnianie rodziców o tym, że dzieci nie są zmuszane do jedzenia. Przypadkowe sytuacje pokazują, że czasem wygląda to zupełnie inaczej.

Jeśli przedszkole nie posiada własnej kuchni – posiłki nie są przygotowywane na miejscu, a dostarczane przez firmę cateringową, pytaj, jaka to firma i zasięgnij informacji na jej temat. Po wielu doniesieniach medialnych o wątpliwej jakości posiłków serwowanych w przedszkolach, które korzystają z cateringu, warto się zainteresować tą kwestią. Zdrowe odżywianie Twojego dziecka, jest przecież bardzo istotne. Czasem domowy prowiant może okazać się o wiele bardziej wartościowy.

Kadra wychowawcza
Każdy maluch ma swoją ulubioną panią w przedszkolu. To normalne, nie każda nauczycielka może spełnić oczekiwania Twojego dziecka, nie każdą zwyczajnie polubi. Dzieci przecież też mają swoje humory. Ale … Słuchaj, co mówi Twoje dziecko. Nie reaguj pobłażliwie, kiedy stara Ci zasygnalizować, jakiś problem. Dzieci często nie chcą chodzić do przedszkola – kadra tłumaczy to brakiem przystosowania się, może za małe, może zbyt przywiązane do matki - owszem, tak też bywa. Jednak nie rzadziej to problem tkwi w nauczycielu przedszkolnym. Jeśli zauważysz jakieś niepokojące sygnały, strach dziecka przed daną osobą z kadry, obawy przed tym, jak ona zareaguje w danej sytuacji, być może szczerą skargę dziecka o złym traktowaniu – nie wahaj się porozmawiać z dyrektorem placówki. Pamiętaj – podstawowa zasada powtarzana rodzicom w przedszkolu to przecież wzajemne przekazywanie sobie informacji i współpraca rodziców z przedszkolem.

Strach przed dyskryminacją dziecka
Dość często rodzice wiedząc o błędach, jakie są popełniane na terenie danej placówki, milczą z uwagi na dobro dziecko. Obawiają się złego traktowania dziecka podczas pobytu w przedszkolu, jego dyskryminowania w razie ujawnienia problemu - to pozornie dobra postawa. Pamiętaj, część spraw można załatwić wewnętrznie, ale nie wszystkie. Czasem pojawia się konieczność zgłoszenia do odpowiednich służb lub po prostu do właściwej placówki kuratorium.

Informacja

Nie byłeś na zebraniu? Nie wiedziałeś o wycieczce? Nie miałeś pojęcia o dodatkowych zajęciach dla dziecka? Żałujesz, że dziecko nie brało udziału w przedszkolnym konkursie, bo nie wiedziałeś …
Niewiedza nie jest wytłumaczeniem. Wiele informacji nie dotrze do Ciebie bezpośrednio od kadry przedszkolnej. Czytaj zatem tablice ogłoszeń, komunikaty. Pytaj kadrę o ewentualne nowości, nowe fakty, o których powinieneś wiedzieć, rozmawiaj z innymi rodzicami. Wtedy nic nie umknie Twojej uwadze. A maluch nie zawsze przekaże Ci ważną informację, w końcu to tylko dziecko.

Trudne rozmowy na forum
Pospolite to zjawisko, że rodzice niezadowoleni z pracy przedszkola wylewają swoje żale najczęściej na prywatnym forum. Taka wylewność nic nie da. Jeżeli masz zastrzeżenia, uwagi, propozycje zmian – bierz czynny udział w zebraniach, zgłaszaj wnioski w radzie rodziców, poddawaj temat do publicznej dyskusji podczas oficjalnych spotkań rodziców z władzami przedszkola. Pamiętaj dialog jest podstawą sukcesu w razie nieporozumień. Bez niego nic nie wskórasz.

Baba z wozu, koniom lżej
Nie zwalniaj siebie samego, jako rodzica z dbałości o wychowanie Twojego dziecka. Fakt uczęszczania przez nie do przedszkola, nie ściąga z Ciebie odpowiedzialności za jego dobro i kształtowanie jego charakteru. Przedszkole nie załatwi za Ciebie wszystkich kwestii wychowawczych. To, czego wymagasz od przedszkola, wymagaj także od siebie. Dobre wychowanie przedszkolaka to wymiana uwag i starania kadry przedszkolnej i rodziców. Współpracuj i nie bądź oporny i głuchy na uwagi, czasem negatywne, ale jednocześnie wyważ i nie pozwól zapędzić siebie i dziecka w ciemny kąt.

Nie zaniedbuj

Pamiętaj o ważnych uroczystościach przedszkolnych. Nie opuszczaj przedstawień. Pokaż, że doceniasz wkład pracy Twojego dziecka, jego zaangażowanie w umiejętność współpracy w grupie. Interesuj się przedszkolnymi pracami i projektami dziecka, opracowywanymi w grupie. Bądź punktualny – odbieraj dziecko o stałej porze.

Zdrowie malucha

Nie wysyłaj chorego na infekcję dziecka do przedszkola. Weź pod uwagę fakt, że nie chciałbyś, aby przez takie samo postępowanie innego rodzica zachorował właśnie Twój maluch. Informuj kadrę przedszkolną o wszystkich sprawach dotyczących stanu zdrowia dziecka. Jeśli jest przewlekle chore zadbaj o właściwą informację i wymieniaj z kadrą swoje obserwacje.

Formalności

Podpisując umowę z placówką przedszkolną zawsze pytaj o obowiązujący w niej regulamin wewnętrzny. Zapoznaj się z nim. Poznaj dokładnie zasady, które wyznaczają przedszkolne życie, klasyfikację dzieci do poszczególnych oddziałów, program nauczania itp. Pamiętaj, aby przekazać dane kontaktowe, które w razie potrzeby ułatwią przedszkolu kontakt z Tobą w każdej chwili. Wskaż osoby upoważnione do odbioru dziecka, w sytuacjach nagłych, gdy nie będziesz mógł tego zrobić osobiście.

Pamiętaj – z reguły nie ma złych przedszkoli. Tylko czasem współpraca rodziców z kadrą nie przebiega tak, jak powinna, a często rodzice i nauczyciele są głusi na wołanie dziecka o pomoc. Niestety bywa też tak, że nauczyciel przedszkolny lepiej spełniałby swoje powołanie w innym, wyuczonym zawodzie. Co rzecz jasna nie wyznacza standardów.

Dlatego – informacja, otwartość i dialog to trzy proste słowa, które przy wzajemnym, Twoim i władz przedszkolnych zastosowaniu pozwolą na sukces i zapewnienie dziecku najlepszych warunków podczas pobytu w placówce.

mwmedia
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (15)
/rok temu
Witam mam problem. A mianowicie mój synek chodzi do przedszkola już drugi rok obecnie ma 4 latka. w poprzednim tygodniu (na pięć dni 5 razy wrócił w brudnych majtkach) wrócił do domu z brudnymi majtkami (z kupą), nikt go nie przebrał, nie dał mu na zmianę z czystego zapasowego kompletu. Dziś po rozmowie z dyrektorką usłyszałam że "syn kilka razy przyszed z kupą w majtkach do przedszkola" moim zdaniem jest to mało prawdopodobne gdyż zawsze zgłasza swoje potrzeby jednak pewności nie mam gdyż przed wpuszeczeniem go do sali nie sprawdzałam mu majteczek. Jednak po tej rozmowie uświadomiłam sobie że nawet jeśli tak było to maluch musiał chodzić cały dzień w brudnych majteczkach nie dostał na zmianę a ni my do prania. Czy o takim fakcie nie powinni nas poinformować??? Co w takiej sytuacji można zrobić? Dajemy Paniom tydzień na poprawę jednak jak tak dalej będzie czy to można gdzieś zgłosić. Kto nadzoruje przedszkola Państwowe?? proszę pomóżcie, mi już ręce opadają.
/rok temu
Moim zdaniem doskonałym wyborem przedszkola jest Primrose w Warszawie. Lepiej wybrać nie można.
/4 lata temu
Tak jak dla dziecka tak i dla rodzica pójście malucha do przedszkola czy żłobka to duże przeżycie. Czasami nawet większe dla rodziców :) Dlatego tak ważne jest, żeby zarówno maluch czuł się tam komfortowo, jak i my oddając je tam pod opiekę. Nie ma nic gorszego niż stresowanie się w pracy, że ktoś źle się opiekuje naszym dzieckiem. Dlatego na wybór placówki warto poświęcić dużo czasu i starań. Poczucie bezpieczeństwa dla nas, rodziców jest bezcenne. A każdy rodzić chce by jego dziecko chętnie chodziło do przedszkola i wracało do domu z uśmiechem na twarzy. Dlatego cieszę się, że placówka do której trafiły moje dzieci (http://misiowaakademia.pl/), faktycznie okazała się taka, jak myhttp://misiowaakademia.pl/ślałam, podejmując decyzję, że własnie tam chce je posłać.
POKAŻ KOMENTARZE (12)