POLECAMY

Czy wiesz jak zachęcić nastolatka do nauki ?

W dzisiejszych czasach nastolatki sprawiają rodzicom wiele problemów. Często zdarza się, że stawiają imprezowanie ponad naukę. Czy wiesz jak skłonić nastolatka do nauki? Oto rady.
Czy wiesz jak zachęcić nastolatka do nauki ? fot. Czy.wieszjak.pl

W rozmowie z nastolatkiem powinieneś użyć psychologicznych chwytów. Musisz zaproponować mu coś równie interesującego jak imprezy lub spotkania ze znajomymi i oczywiście musi się to wiązać z kwestią edukacyjną. Najważniejszą sprawą jest zdobycie jego zaangażowania i zainteresowania. Proponuję, aby dowiedzieć się, jaka dziedzina nauki najbardziej go interesują. Ważne, aby Twój pomysł był kreatywny np.: jeśli Twoje dziecko odnajduje swoją pasję w biologii, Twoim zadaniem jest dostarczenie mu ciekawych książek z ciekawostkami lub zabranie go na wystawę naukową, albo poszukiwania w plenerze.

Wszyscy znają przysłowie "z kim przystajesz, takim się stajesz", dlatego zwróć uwagę na towarzystwo, w jakim obraca się Twoje dziecko. Oczywiście nie zabraniaj mu kolegowania się z dotychczasowymi znajomymi, bo nigdy nie posłucha, ale przedstaw mu nowych, ambitnych, którzy wpłyną na niego pozytywnie. Przy odrobinie szczęścia okaże się, iż nastolatek będzie chciał imponować swoim znajomym i również zacznie się uczyć.

Wyznacz nagrodę za ciężką pracę, gdyż ludzie bardzo lubią stawiać sobie wyzwania i osiągać zamierzone cele. Oczywiście mogą to być pieniądze, jednakże, myślę, że można lepiej ofiarować dziecku coś, co byłoby potrzebne i rozwijające. Mogą to być nagrody książkowe, opłacenie jakiegoś kursu zainteresowań czy sponsorowanie wakacji. Wykaż się wobec dziecka większym zainteresowaniem, traktuj go jak dorosłego (co bardzo mobilizuje nastolatków) i z szacunkiem odnoś się do jego pracy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/6 lat temu
Moje dziecko (obecnie 2 klasa Liceum Ogólnokształcącego) też miało problemy z nauką. Nie jakieś duże, głównie z przedmiotami ścisłymi, szczególnie z fizyką. Widziałam, że naprawdę syn siedział nad książkami, wkuwał, a nic zbytnio z tego nie było. Koleżanka poleciła mi stronę ze zrealizowanymi i nagranymi lekcjami z fizyki - www.fizykazadania.pl. Zaczęliśmy się właśnie tak przygotowywać do klasówek i bingo! Może nie jest jakimś orłem, ale na 4 spokojnie wyciąga tą fizykę. :) Alternatywne metody nauki naprawdę dużo dają. :)
/6 lat temu
Nauczycielka mojego syna maturzysty-matematyczka niczego nie nauczyła dzieci przez 3 lata. Rodzice prosili wychowawczynię o interwencję w tej sprawie , na co pani stwierdziła, że lepiej niech tak zostanie bo może być gorzej. Gorzej być nie może bo dzieci maja same 1 i 2. Czarno widzę maturę. Tych co zwracali nauczycielce uwagę, że realizowany program to matematyka na poziomie rozszerzonym oczywiście co, udupiła stopniami. Taka mądra nauczycielka. zamiast pomóc młodzieży żeby chociaż większość zdała maturę to chce pokazać jaka ona jest mądralińska i ile może. trochę godności kobieto, co tak naprawdę jest ważne?> Dla was tylko karta nauczyciela i przywileje. Do pracy to niebradzo chce się zabrać, odbębnić 18 godz. tygodniowo i cześć.
/6 lat temu
"Przy odrobinie szczęścia okaże się, iż nastolatek będzie chciał imponować swoim znajomym i również zacznie się uczyć" większej głupoty w życiu niesłyszałem. Mam 15 lat i nieznam odoby która by imponowała nauką.
POKAŻ KOMENTARZE (4)