Czy każdy musi chorować na ospę wietrzną?

Czy każde dziecko musi chorować na ospę? Czy można jakoś zapobiec tej chorobie? Jakie są powikłania po ospie i czy są one niebezpieczne dla zdrowia dziecka? Na te pytania odpowiada dr Ernest Kuchar z Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
/ 20.05.2013 15:06

Czy to prawda, że ospa wietrzna jest chorobą, którą musi przechorować każde dziecko?

Ospa wietrzna to typowa choroba wieku dziecięcego, którą łatwo się zarazić, zwłaszcza wiosną (w tym okresie zachorowania są najczęstsze). Jest to bardzo zaraźliwa choroba – po kontakcie z chorym zachoruje około 90% osób wrażliwych na zakażene VZV.

Wokół ospy krąży wiele mitów. Jednym z popularniejszych jest taki, że ospę trzeba koniecznie przechorować. Czas go obalić. Jaki sens ma zachorowanie, gdy można choroby uniknąć? Co może dać dziecku choroba? Powikłania? Ospy wietrznej można współcześnie łatwo uniknąć dzięki wcześniejszemu uzyskaniu odporności przez szczepienie.

Sprawdź: Objawy ospy wietrznej u dzieci

Jak uchronić dzieci przed zachorowaniem na ospę wietrzną?

Najpewniejszym sposobem jest szczepienie ochronne. Warto o nim pomyśleć zwłaszcza, jeśli dziecko uczęszcza do żłobka lub przedszkola. W tych instytucjach, skupiających dużą liczbę dzieci, najłatwiej o zarażenie. Dlatego zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień dla dzieci do 3. roku życia, uczęszczających do żłobków czy klubów maluszka szczepienie przeciwko ospie wietrznej jest obowiązkowe i bezpłatne. Dla pozostałych dzieci szczepienie jest zalecane, a koszty szczepienia pokrywają zatem rodzice.

Cykl szczepienia składa się z dwóch dawek, które należy podać w odstępie co najmniej 6 tygodni. Dobrym momentem na podanie pierwszej dawki szczepionki jest wizyta szczepienna w 13./14. miesiącu życia dziecka, wówczas szczepionkę można podać razem ze szczepionką na odrę, świnkę i różyczkę. Drugą dawkę można podać w 16./18. miesiącu życia dziecka, na przykład razem ze szczepionką na błonicę, tężec, krztusiec, polio i hib.

Warto wiedzieć: Gdy dziecko ma ospę wietrzną...

Czy ospa wietrzna może być groźna i prowadzić do powikłań?

Ospa wietrzna jest w Polsce bardzo częstą chorobą. Każdego dnia zachorowuje średnio 500 dzieci. Z mojego doświadczenia wynika, że większość rodziców postrzega ospę wietrzną jako chorobę niegroźną, nie dającą powikłań, co niestety nie jest prawdą. W większości przypadków ospa wietrzna rzeczywiście przebiega łagodnie, nie mniej u niektórych dzieci przebiega ciężko i kończy się groźnymi powikłaniami. Dlatego też ważne są szczepienia, a w przypadku wystąpienia choroby jaką jest ospa wietrzna - prawidłowe leczenie.

Jakie mogą być powikłania po ospie wietrznej?

Najczęstsze powikłania ospy wietrznej to bakteryjne nadkażenia zmian skórnych oraz problemy neurologiczne. Powikłania neurologiczne, hematologiczne i procesów krzepnięcia występują częściej u dzieci starszych (około 4. roku życia), natomiast infekcje żołądkowo-jelitowe i skórne są częstsze u dzieci młodszych (około 2. roku życia).

W Polsce rocznie trafia do szpitali z powodu ospy wietrznej ponad 1000 chorych, czyli kilkoro dzieci dziennie. Nawet przy niepowikłanym przebiegu sprawiające ból i świąd wykwity często zajmują błony śluzowe, utrudniając dziecku jedzenie i picie, prowadząc w ten sposób do odwodnienia.

Chcę to uświadomić szczególnie tym, którzy niepotrzebnie narażają swoje dziecko na chorobę poprzez udział w tzw. ospa party.

Zaszczepienie dziecka to zdecydowanie lepszy i bezpieczniejszy sposób na uniknięcie ospy. Z jakiego powodu? Nie potrafimy przewidzieć, jak będzie przebiegała ospa wietrzna u konkretnego dziecka – wcale nie ma pewności, że będzie przebiegać łagodnie. Dodatkowo, przez okres około dwóch tygodni choroba wyklucza dziecko ze żłobka czy przedszkola, a rodzica z pracy.

Polecamy: Powikłania po szczepieniach – prawda czy mit?

Źródło: www.ospawietrzna.pl/ mk