Suplementy diety/ fot. Fotolia

Czy dziecko powinno przyjmować suplementy diety?

Co trzecie dziecko w Polsce, w przedziale wiekowym od 0 do 3 lat, zażywa witaminy i minerały w postaci suplementów diety, mimo iż badania jednoznacznie wykazują, że nie ma takiej potrzeby. Czy rodzice są zbyt podatni na reklamy i mogą przez to zaszkodzić swoim dzieciom?
/ 04.01.2013 18:39
Suplementy diety/ fot. Fotolia

Wielu rodziców uważa, że podawanie witamin oraz związków mineralnych, wzmocni odporność i ochroni dzieci przed chorobą, szczególne w okresie jesienno-zimowym. Niewiele osób pamięta o tym, że nadmiar witamin, może być tak samo szkodliwy dla zdrowia dziecka jak ich niedobór. Badania przeprowadzone przez Instytut Matki i Dziecka, potwierdziły u dzieci wyłącznie niedobory witaminy D i wapnia, ale w suplementach diety, spożywanych codziennie przez 30% dzieci w Polsce i aż 40% dzieci w Stanach Zjednoczonych, znajduje się kilkanaście innych witamin. Według analiz przeprowadzonych przez specjalistów Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia, wartość sprzedaży witamin i minerałów dla dzieci w Polsce w ostatnich latach wynosiła około 100 mln zł rocznie.

Suplementy diety czy zbilansowana dieta?

Jak nie dopuścić do niedoboru witamin, ale jednocześnie nie spowodować ich nadmiaru w organizmie dzieci? Przede wszystkim należy pamiętać, że u zdrowych dzieci, wszystkie potrzebne składniki powinny pochodzić z urozmaiconej diety, bogatej w świeże warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, mięso i ryby. Jeśli dziecko odżywia się prawidłowo, niekontrolowane spożycie dodatkowych suplementów diety może być szkodliwe i powodować liczne dolegliwości.

Zobacz: Vademecum witamin

Witaminy a profilaktyka chorób

– Podawanie witamin podczas chorób gorączkowych i infekcji, w tym również przeziębienia, jest nieuzasadnione. Nie mają one istotnego wpływu na przebieg choroby. Dotyczy to także witaminy C. Nie zaleca się również stosowania witaminy C w profilaktyce grypy i przeziębienia u małych dzieci – wyjaśnia dr n med. Iwona Wolska-Kontewicz, specjalista chorób dzieci.

Decyzja o uzupełnianiu witamin powinna zawsze należeć do lekarza. Przy prawidłowym odżywianiu, dodatkowe porcje witamin nie są potrzebne i mogą zaszkodzić organizmowi. Świadomi rodzice powinni wiedzieć, że żadne suplementy diety nie będą w stanie zastąpić naturalnych witamin, dostarczanych organizmowi wraz z pożywieniem. Choć reklamy mogą wyglądać zachęcająco i obiecywać, że dziecko będzie zdrowe, warto przez chwilę zastanowić się, czy są one rzeczywiście potrzebne.

Polecamy: Składniki mineralne - vademecum

Źródło: miesięcznik OSOZ, listopad 2012 r./ mk

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/29.05.2018 15:02
Dziwię się moim koleżankom, który swoim dzieciom dają dużą ilość suplementów i tylko tyle. A gdzie zdrowa i zbilansowana dieta, o której piszą w tym artykule? Ja właśnie należę do tej drugiej grupy, która łączy ze sobą te dwie rzeczy. Swoim dzieciom podaję omega marine i codziennie robię im smaczne i pełnowartościowe posiłki.
/11.12.2014 10:25
to chyba pierwszy artykuł, który jasno zaprzecza obiegowym opiniom dotyczącym witamin, zastanawiam się na ile ja, jako świadomy rodzic ulegam reklamom :)…., zgadzam się, że dieta to podstawa, kupuje produkty sezonowe ze sprawdzonych źródeł, ale gdy nadchodzi sezon jesienno/zimowy to mam coraz więcej wątpliwości o zawartość "marchewki w marchewce" a do tego dzieci zaczynają kichać i psikać, mogę jedynie uważniej wybierać to, co mi polecają, i tak ostatnio spośród mnogości syropów wybrałam Sampelin a dlaczego? ponieważ zawiera naturalną wit.C z owoców aceroli a nie syntetyczną, zawiera ksylitol- cukier z brzozy i wyciągi z owoców bzu czarnego i pelargonii afrykańskiej, mam nadzieję, że to się opłaci.