Co można zrobić z liści fot. Adobe Stock

Co można zrobić z liści - 8 pomysłów na prace plastyczne z liści

Wielu rodziców szuka pomysłu na wykorzystanie jesiennych liści: póki są kolorowe i suche, warto zrobić z nich aranżację umieszczoną w ramce, pomalować na złoto lub biało, przygotować zabawy z dziećmi z liśćmi w roli głównej. Efektowny będzie też lampion z liści.
Edyta Liebert / 21.10.2020 11:05
Co można zrobić z liści fot. Adobe Stock

Podczas jesiennych spacerów, dzieci uwielbiają zbierać kolorowe liście. Małe, średnie, duże, żółte, czerwone, różnobarwne. Spadające liście to cecha charakterystyczna sezonu jesiennego. Tylko co z nimi zrobić, by nie wylądowały w śmietniku? Oto kilka kreatywnych pomysłów do wykorzystania w zabawie z dziećmi.

Zwierzątka z liści

Potrzebne będą liście, klej i kartka. Liście powinny być w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach (wcześniej dobrze je wysuszyć). Wystarczy odpowiednio ułożyć barwne liście, by otrzymać zwierzaki np. pawia, sowę, motyla, myszkę, a nawet łosia. Gwarantujemy, że dzieci wpadną na oryginalne pomysły.

Zwierzątka z liścifot. Adobe Stock

Malowanie liści białą farbą

Wystarczy cienki pędzelek lub korektor szkolny - kolorowe liście przyozdobione na biało, wyglądają oryginalnie i nieprzeciętnie. Można wykorzystać też szablony, np. gwiazdki i pomalować liście w ten sposób. 

Malowanie liści na białofot. Adobe Stock

Malowanie liści na złoto

Aby liście nabrały bardziej luksusowego charakteru i stanowiły elegancki dodatek aranżacyjny wnętrz, przygotuj złoty spray i zabezpiecz miejsce prac. Następnie wstrząśnij farbą w sprayu i spryskaj z odległości ok. 15 cm wszystkie liście. Po wyschnięciu pracy plastycznej z liści, możesz włożyć ją w ramkę lub np. wykorzystać przy robieniu ludzików z żołędzi

Malowanie liści na złotofot. Adobe Stock

Postacie z liści

Prace plastyczne z liści, które łączą różne techniki. Cześć pracy jest namalowana cienkopisem lub ołówkiem, część - wyklejona liśćmi. Liść może być elementem wyjściowym rysunku, np. fryzurą chłopca, skorupą żółwia, czy mordką jeża.

Postacie z liści

Odbijanki z liści

Liście z powodzeniem mogą zastąpić pieczątki i to jedna z najpopularniejszych odpowiedzi na pytanie, co zrobić z liści. Wystarczy je pomalować farbami i przyłożyć do białej kartki. Można pokusić się także o jesienne nadruki na materiałowych torbach i t-shirtach. Do ich wykonania niezbędne będą farby do tkanin. Własnoręcznie wykonana torba czy koszulka z pewnością zachwyci dzieciaki.

Malowanie i odbijanie liścifot. Adobe Stock

Obrazki z liści

Mogą to być przemyślane aranżacje, które mogą zawisnąć na ścianie i będą pamiątką przez długi czas. Kto powiedział, że liście zbiera się jedynie podczas niedzielnego spaceru? Przywiezione gałązki oliwne z zagranicznego urlopu czy liście klonu znalezione w trakcie pierwszej randki: warto upamiętnić te chwile w postaci pięknej ilustracji czy obrazka.

Liście w ramcefot. Adobe Stock

Zabawa z liśćmi i farbami: dokończ rysunek

Wystarczy przeciąć liście na pół i przykleić na białej kartce. Zadaniem dziecka jest dorysowanie drugiej połowy liścia według wzoru. Kreatywnie i z pomysłem.

Co zrobić z liśćmifot. Adobe Stock

Lampion z liści

Wystarczy klej i odrobina fantazji, by wprowadzić jesienny klimat do domu. Przygotuj szklany świecznik, wazon lub latarenkę, umieść w niej bezprzewodowe lampki lub świeczkę, a na zewnątrz przyklej kolorowe liście. Światło będzie ocieplało wnętrze jesiennymi barwami, bo liście będą pełniły funkcję podobną do bibuły.

Latarenka z liścifot. Adobe Stock

Tekst na podstawie artykułu Joanny Błażałek. Pierwotnie opublikowany 03.10.2013. 

Przeczytaj także: Ludziki z kasztanów - 5 fajnych pomysłówZabawa z dzieckiem jesienią - jak wykorzystać ten czas?W co bawić się z dzieckiem, kiedy pada deszcz