1. Niegazowana woda źródlana
To właśnie ona jest najzdrowsza, nie tylko zresztą dla dzieci. Dla niemowląt odpowiednia jest woda źródlana, niskozmineralizowana, czyli taka, która zawiera do 500 mg/l składników mineralnych, o małej zawartości sodu (poniżej 20 mg/l). Zanim podasz ją niemowlęciu, przegotuj ją – wystarczy 3–5 minut. Możesz podawać ją dziecku do picia lub przygotowywać na niej mleko modyfikowane i inne potrawy. Starsze dzieci mogą pić wodę bez przegotowania. Wygodne są takie w małych butelkach ze sportowymi ustnikami. Jeśli dziecko nie przepada za smakiem czystej wody, dodaj do niej trochę świeżo wyciśniętego soku z cytryny czy pomarańczy lub po prostu plasterek tego owocu.
2. Herbatka owocowa
Wybieraj naturalne herbatki owocowe lub ziołowe. Możesz kupić susz owocowy i po zaparzeniu po prostu przecedzić napar. Łatwiejsza w obsłudze jest herbatka owocowa w torebkach ekspresowych. Wystarczy zalać ją wodą o temperaturze 95–100ºC i zostawić na 8–10 minut. Zwróć uwagę na jej skład – czasem na opakowaniu jest napisane "herbata owocowa", tymczasem produkt zawiera czarną herbatę. Unikaj herbatek aromatyzowanych. Najlepiej, by w składzie był tylko susz z owoców. Po zaparzeniu możesz podawać ją na zimno – wtedy doskonale orzeźwia.
3. Sok przecierowy
Najzdrowsze są soki przecierowe z owoców i warzyw, bo oprócz cennych witamin i składników mineralnych dostarczają także błonnika. Mogą je pić już niemowlęta – po czwartym miesiącu karmione mlekiem modyfikowanym, a po szóstym karmione piersią. Na początku w niewielkich ilościach i tylko te przeznaczone dla niemowląt. Pamiętaj, że nawet te nie-dosładzane zawierają sporo naturalnego cukru (fruktozy), więc dziecko łatwo zaspokaja takim sokiem głód i traci apetyt na inne wartościowe jedzenie. Dlatego nie powinno pić dużo soków – niemowlęciu wystarczy do 150 ml dziennie, dziecku powyżej roku – 250 ml.
4. Kawa zbożowa
Popularnie nazywana jest inką. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą kawą, bo produkuje się ją z palonych ziaren żyta, pszenicy (także orkiszu), jęczmienia, a czasem też z korzenia mniszka, buraka cukrowego lub cykorii. Ponieważ jest prażona z ziaren zbóż, zawiera cenny błonnik, witaminy z grupy B, a także składniki mineralne magnez, potas, fosfor oraz prebiotyk – inulinę. Kawa zbożowa korzystnie wpływa więc na florę jelitową. Jeśli podajesz ją z mlekiem, inulina poprawia wchłanianie wapnia z mleka. Kawę zbożową możesz kupić w formie rozpuszczalnej (instant), w torebkach do zaparzania (ekspresowa) lub sypką – do zaparzania przez sitko. Gdy wybierasz kawę zbożową rozpuszczalną, sprawdź jej skład – może mieć dodatek cukru lub innych substancji słodzących. Kilkulatkom (a także sobie) możesz przygotować kawę zbożową z dodatkiem cynamonu, imbiru, wanilii lub anyżku. Dobrze smakuje na ciepło lub zimno, sama lub z mlekiem.
5. Kakao naturalne
Dla dzieci powyżej roku to świetny sposób na urozmaicenie smaku mleka, choć kakao można przygotowywać także na wodzie. Wybierz naturalne kakao w proszku, a nie rozpuszczalne (patrz: ramka) – to sproszkowane ziarno kakaowca, bogate w magnez, żelazo, a także witaminy A, E i z grupy B. Od początku przyzwyczaj dziecko do tego, że do kakao z mlekiem nie dodaje się już cukru. A jeśli twój starszy maluch już przywykł do słodkiego smaku i protestuje przeciwko napojowi, który jest niesłodki, dodaj trochę miodu (dla dzieci powyżej drugiego roku życia), ewentualnie brązowego cukru.
konsultacja: Anna Kłosińska, fizjolog żywienia, pracuje w Activum Medicum – Instytucie Medycy Naturalnej