By dziecko było szczęśliwe - 8 sposobów

dziecko w łóżku fot. Fotolia
Dałabyś dziecku gwiazdkę z nieba, żeby tylko było szczęśliwe. Nie musisz sięgać tak wysoko. Przepis na szczęście jest naprawdę prosty!
/ 27.12.2012 07:29
dziecko w łóżku fot. Fotolia

Dopadło cię poczucie winy, bo odmówiłaś dziecku kupna kolejnego zestawu klocków. Martwisz się, że przez ciebie przeżyje traumę, której nie zapomni do końca życia? Dobre samopoczucie malucha nie ma związku z zabawkami w jego pokoju. Sprzyja mu coś innego.

1. Planowanie...

...wydarzeń. Maluchy lubią koszarowy tryb życia. Pobudka, śniadanie, zabawa, drugie śniadanie, spacerek, i tak dalej – aż do wieczora. O tym, jak ważny dla dobrego samopoczucia jest przewidywalny plan dnia, dowiadujesz się, gdy coś go zburzy. Gdy świąteczny pobyt u rodziny czy wyjazd w góry sprawią, że dziecko w innych porach je i śpi, czyli – mówiąc językiem psychologów – rozreguluje się, płaczem i grymasami przypomni ci, co tak naprawdę jest mu potrzebne do szczęścia.

2. Rezerwowanie...

...czasu tylko dla niego. Nawet na urlopie wychowawczym nie poświęcasz całego czasu tylko dziecku – pierzesz, gotujesz, sprzątasz, kupujesz. Choć robisz to w zasadzie dla dziecka, maluch nie ma cię na wyłączność. Ale gdy wejdziesz do dziecinnego pokoju, ogłuchniesz na dzwoniący telefon, zapomnisz o forach dla rodziców w internecie i zapytasz: „W co się teraz pobawimy?”, poczuje się ważny i szczęśliwy jak nigdy.

3. Słuchanie...

...co ma ci do powiedzenia. To tylko niewinna dziecięca paplanina... Wcale nie! Maluch mówi, jak umie i chce czuć, że to dla ciebie ważne. Nie zbywaj gaduły, nie śmiej się z przekręconych słów. Na pewno też nie byłabyś szczęśliwa, gdybyś znalazła się w podobnej sytuacji. Gdy uważnie słuchasz, pomagasz dziecku w formułowaniu myśli i wyrabianiu poglądu na różne sprawy. Rośnie ci mądry rozmówca.

4. Przytulanie...

...głaskanie i trzymanie za rączkę. Banalne? A jednak sprawia, że dzieci lepiej się rozwijają. Nie skąp maluchowi kontaktu ze sobą, sadzaj na kolana, noś na rękach, masuj po plecach, przytulaj, gdy zasypia. Dobry dotyk sprawia, że dziecko się odpręża, staje się pewniejsze siebie – ma przecież namacalny dowód, że ktoś je kocha. Nawet maluch, które protestuje przeciw pieszczotom i traktuje je jak ograniczanie swobody, potrzebuje fizycznego kontaktu z rodzicem. Kiedy to możliwe, połaskocz go, pobaw się w turlanie po podłodze albo pogłaszcz po główce (jest szczególnie wrażliwa na dotyk).

5. Udowadnianie...

...że samo też sobie poradzi. Na rączkach u mamy każde dziecko czuje się dobrze, ale tylko do pewnego momentu. Gdy nauczy się chodzić, rusza poznawać świat. I choć nie możesz patrzeć, jak na krzywych nóżkach biegnie pędem przez parkową alejkę, aby przestraszyć gołębie, nie zatrzymuj go, nie napominaj, że może się przewrócić i  pobrudzić, tylko biegnij z nim. Gdy wspina się na drzewo, nie prorokuj, że spadnie, ale pokaż, na której gałęzi najlepiej postawić nogę i jak z powrotem zejść na ziemię. Dzięki temu zyska wiarę, że poradzi sobie w każdej sytuacji.

6. Dotrzymywanie...

...składanych obietnic. Nawet całkiem małe dzieci mają niezłą pamięć. I choć myli im się jeszcze jutro i wczoraj, nie zapominają, że dziś mieliście iść z sankami na dużą górkę do lasu. Dotrzymuj słowa (a jeśli coś ważnego pokrzyżowało te plany, proponuj nowy termin), by maluch nie czuł się oszukany i zawiedziony.

7. Szanowanie...

...jego odrębności i odmienności. Dziecko nie musi być twoją kopią. Ma prawo być głośniejsze niż ty lub bardziej wstydliwe. Zamiast je zmieniać, spróbuj je zrozumieć i pomóc mu w pokonywaniu słabości: nieśmiałkowi stwórz wiele okazji do poznawania dzieci czy sprawdzania się w nowych sytuacjach. Szanuj prawo własności. Pytaj o zgodę, gdy chcesz oddać zabawki, z których maluch wyrósł, innym maluchom. Dziecko nie będzie szczęśliwe, żyjąc ze świadomością, że nic nie może być jego na zawsze.

8. Uwrażliwianie...

...na potrzeby innych. Dzięki empatii i wrażliwości ludziom żyje się ze sobą lepiej. Dziecko, które chętnie pomaga innym, jako dorosły lepiej odnajdzie się w społeczeństwie. Chwal je, gdy chce ci oddać kawałek ulubionej czekolady, gdy rysuje dla ciebie laurkę, nie protestuj, jeśli pozwala koledze pojeździć na swoim rowerku, zachęcaj, by pomagało, np. w przygotowaniach do świąt. I świeć przykładem – jeśli mama i tata traktują innych życzliwie, dzieci w naturalny sposób robią to samo.

Redakcja poleca

REKLAMA