Autyzm nie jest dolegliwością jednorodną, dlatego jego objawy mogą być bardzo różne. U niektórych zmagających się z tym problemem dzieci są one łatwo zauważalne, a u innych prawie niewidoczne. Mimo iż rozpoznanie autyzmu następuje zwykle po trzecim roku życia, to niektóre symptomy można dostrzec znacznie wcześniej i dzięki temu szybciej rozpocząć leczenie.
Niepokojące objawy
Autyzm zaburza rozwój dziecka, bo bardzo silnie wpływa na przebieg wielu procesów, a co za tym idzie ogranicza możliwości samodzielnego, niezależnego życia. Do tej pory nie udało się ustalić jednej konkretnej przyczyny występowania tej dolegliwości.
Specjaliści wskazują, że mogą do niej prowadzić problemy związane z donoszeniem ciąży, niedotlenieniem organizmu, urazy mechaniczne głowy podczas porodu lub choroby zakaźne. Źródeł autyzmu upatruje się też w czynnikach neurologicznych, uwarunkowaniach genetycznych lub zaburzeniach metabolizmu dziecka.
– Objawy autyzmu można zaobserwować już w pierwszych latach życia. Dziecko autystyczne może mieć bowiem duże problemy z gaworzeniem, wykonywaniem gestów czy z prostą mową. W późniejszym okresie uwagę rodziców powinien zwrócić problem z nawiązywaniem kontaktów międzyludzkich i utrzymywaniem relacji z otoczeniem – wyjaśnia dr Justyna Leszka z Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu organizującej III Ogólnopolskie Forum Autyzmu.
Dzieci cierpiące na autyzm są często zamknięte w sobie i sprawiają wrażenie, jakby żyły w swoim własnym świecie. Są małomówne, a jeżeli już podejmują dialog, to raczej unikają kontaktu wzrokowego z rozmówcą. Charakterystyczna jest także trudność związana z adaptacją w nowym otoczeniu, na przykład przedszkolu, a później także w szkole.
– Rozpoznanie autyzmu nie jest łatwe ze względu na różnorodność objawów. Dlatego im wcześniej trafimy z pociechą do specjalisty, tym lepiej. Badania wykazują bowiem, że dzięki wcześnie podjętej fachowej i intensywnej terapii można zniwelować wiele objawów tej dolegliwości. Między innymi o tym będziemy dyskutować podczas III Ogólnopolskiego Forum Autyzmu, które odbędzie się 28 września w Poznaniu – mówi dr Justyna Leszka z WSEIiI.
Zobacz też: III Ogólnopolskie Forum Autyzmu
Przez żołądek do zdrowia
Istnieje wiele różnorodnych metod terapii, które wspierają rozwój autystycznego dziecka. Zwykle pomoc opiera się na pracy z psychologiem, psychiatrą czy pedagogiem, ale coraz popularniejsza staje się wspieranie tych działań poprzez odpowiednio dobraną dietę oraz suplementację, czyli tak zwane leczenie biomedyczne.
Dzieci autystyczne często borykają się bowiem z zaburzeniami metabolicznymi, problemami z układem trawienia, brakiem równowagi bakteryjnej w jelitach, a także alergiami i nietolerancjami pokarmowymi. Jednocześnie mali autyści często preferują bardzo jednorodną dietę, co sprawia, że zmagają się z niedoborami witamin i minerałów dodatkowo osłabiającymi organizm. Dlatego specjaliści uznają dziś autyzm za dolegliwość, która dotyczy nie tylko umysłu, ale także ciała.
– Metoda biomedyczna polega na leczeniu dziecka przy wsparciu lekarza i dietetyka – poprzez dietę i podawanie odpowiednio dobranych dawek witamin, suplementów oraz preparatów podnoszących odporność organizmu – mówi dr Justyna Leszka z WSEIiI.
Może się okazać, że konieczne jest również wykluczenie z jadłospisu malucha niektórych produktów, na przykład słodyczy, słodzonych soków, niektóry owoców, produktów mlecznych czy białego chleba.
Takich decyzji nie można jednak podejmować samodzielne, a jedynie po konsultacji ze specjalistą.
Zobacz też: Co powinno jeść dziecko autystyczne?
Źródło: materiały prasowe LTM Communications/mn