Apetyt dziecka

Wydaje ci się, że twoje dziecko to niejadek poznaj kilka prostych zasad na dobry apetyt. Jeśli chcemy, aby dziecko zjadało posiłki główne, nie należy mu nic podawać między posiłkami. Racjonalne żywienie dziecka jest możliwe tylko wtedy, kiedy ma ono prawidłowe łaknienie.
/ 03.10.2007 06:29
Wydaje ci się, że twoje dziecko to niejadek poznaj kilka prostych zasad na dobry apetyt.
  • Jeśli chcemy, aby dziecko zjadało posiłki główne, nie należy mu nic podawać między posiłkami. Racjonalne żywienie dziecka jest możliwe tylko wtedy, kiedy ma ono prawidłowe łaknienie. Chęć i potrzeba spożywania posiłków powinny występować u dziecka samoistnie, muszą być następstwem uczucia głodu. Można to osiągnąć, gdy przerwy między posiłkami będą dostatecznie długie ok 3-4 godzin, a między posiłkami dziecko nie będzie otrzymywało żadnych przekąsek. Małe dzieci powinny jeść 4 - 6 posiłków dziennie: 3 posiłki główne i dwa posiłki dodatkowe. Najbardziej wartościowym posiłkiem powinno być śniadanie i obiad, a najmniej II śniadanie i podwieczorek.
  • Porcje powinny być niewielkie, lepiej, gdy dziecko będzie chciało dokładkę, niż jeśli będzie zmuszane do jedzenia. Nie należy zmuszać dziecka do jedzenia posiłków o dużej objętości, wmuszanie jedzenia spowoduje, że pora posiłku będzie się maluchowi nieprzyjemnie kojarzyła. Lepiej raz, czy dwa razy pozwolić dziecku nie zjeść posiłku, czy zostawić jedzenie na talerzu niż stale przełamywać naturalną u dzieci regulację przyjmowania pożywienia i uczucia głodu i sytości. Dzieci systematycznie przekarmiane przez nadgorliwych opiekunów często mają nadwagę. Jeśli dziecko odkręca główkę, odpycha rękę osoby karmiącej, zaciska usta, to zwykle oznacza, że nie jest już głodne, choć czasem może się tak zachowywać również wtedy, gdy jest karmione zbyt szybko.
  • Nie zmuszajmy dzieci do jedzenia. Jeśli dziecko daje nam wyraźnie do zrozumienia, że nie ma ochoty jeść w tej chwili lub przygotowana potrawa mu nie smakuje, uszanujmy jego decyzję. Zmuszanie do jedzenia może powodować powstanie nieprzyjemnych skojarzeń związanych z jedzeniem i prowadzić nawet do jadłowstrętu. Człowiek nawet taki mały na naturalną regulację łaknienia i pragnienia. Jak ty byś się czuła gdyby ktoś wpychał w ciebie kolejną łyżkę zupy a ty byś czuła sie najedzona do syta lub koniecznie chciał nakarmić cię znienawidzonym szpinakiem? Spożywanie posiłków powinno być przyjemnością.
  • W okresie wczesnego dzieciństwa obserwuje się zdolność zapamiętywania smaku, zapachu, rozpoczyna się kształtowanie preferencji smakowych. Dzieci, które są odżywiane monotonnie we wczesnym dzieciństwie, później mogą niechętnie odnosić się do nowych, nieznanych im produktów i potraw. W przypadku niechęci do próbowania nowości powinno się podawać nowe produkty w małej ilości i wraz z produktami, które dziecko już zna i lubi. Rodzice nie powinni jednak zmuszać dziecka do jedzenia pomimo jego wyraźnej niechęci. Ty też nie lubisz wszystkiego
  • Przed jedzeniem należy unikać męczących, dalekich spacerów, a po zabawie umożliwić dziecku 10-15 minutowy odpoczynek.
  • Należy również zwracać uwagę, aby dziecko nie oczekiwało zbyt długo przy stole na posiłek.
Więcej informacji na www.osesek.pl www.osesek.pl - Portal dla rodziców niemowląt i małych dzieci