Wielkanoc, rodzina, dziecko, tradycja, pisanki

Aby malec olśnił gości

Pragniesz, aby w święta twój przedszkolak zaprezentował przy rodzinie nienaganne maniery – np. ładnie się z każdym przywitał,czy podziękował za podarek od zajączka. Jak osiągnąć ten cel?
/ 20.04.2011 15:41
Wielkanoc, rodzina, dziecko, tradycja, pisanki
Przypomnij o zasadach. Dziecko zawsze wylewnie wita się z ulubionym wujkiem, a cioci, której nie darzy szczególną sympatią, odmawia buziaka na powitanie? Przed wizytą bliskich wyjaśnij mu: "Nie musisz całować kogoś, za kim nie przepadasz. Pamiętaj jednak, »dzień dobry« mówimy każdej osobie, a nie tylko tej, którą lubimy bardziej od innych".

Poćwiczcie uprzejmości. Malec nie zawsze pamięta o tym, żeby podziękować dziadkom za nową książeczkę czy otrzymane łakocie? Zabawcie się w przyjęcie, na którym lalka wręcza prezent misiowi. Zwróć dziecku uwagę, jak bardzo pluszak cieszy się z upominku i co wtedy mówi, by wyrazić lalce swoją wdzięczność.

Podsuń odpowiednią formułkę. Maluch jeszcze nigdy nie składał nikomu świątecznych życzeń? Pamiętaj, trzy-, czterolatkowi może być trudno samemu znaleźć właściwe słowa na taką okazję. Aby ułatwić mu zadanie, zaproponuj gotowy tekst, którym się posłuży, kiedy przyjdzie na to pora (np. podczas dzielenia się jajkiem). Może po prostu powiedzieć: "Wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia i szczęścia".

Nie karć za nietakt. Jeśli malec np. wchodzi ci w zdanie, spokojnie powiedz: "Poczekaj, proszę, aż skończę".

Tłumacz, że trzymanie łokci na stole podczas posiłku czy mówienie z pełną buzią jest nieeleganckie.

O manierach przy stole porozmawiaj też na mamacafe.pl