6 zalet szczepień skojarzonych

60% rodziców w Polsce wybiera dla swoich dzieci szczepienia skojarzone. Oto 6 zalet szczepień skojarzonych. Zobacz, dlaczego warto się na nie zdecydować!
/ 20.11.2014 14:45

szczepienia skojarzone

Fot. Fotolia

Szczepienia skojarzone „6 w 1” i „5 w 1” stosowane są w programach szczepień masowych w wielu krajach w Europie i stały się standardem w codziennej praktyce.

Obecnie w Polsce około 60% rodziców decyduje się na szczepienia skojarzone, w trosce o lepszy komfort i kompleksową ochronę swojego dziecka przed chorobami zakaźnymi.

Zalety szczepień skojarzonych

1. Szczepienia skojarzone zapobiegają 5 lub 6 chorobom jednocześnie

Szczepienia skojarzone „6 w 1” stosowane są w zapobieganiu zachorowaniom na 6 chorób: błonicę, tężec, krztusiec poliomyelitis, zakażenia wywoływane przez Hib i WZW B.

W przypadku wyboru szczepienia "5 w 1" dziecko nie jest poddane uodpornieniu przeciw WZW B.     

2. Mniej bólu i łez z powodu szczepienia

Korzystając ze szczepień „6 w 1” lub „5 w 1”, dziecko uniknie kilku bolesnych wkłuć, które często odbywają się jedne po drugim, podczas tej samej wizyty. Dzięki temu maluch uniknie kontaktu ze strzykawkami, który kończy się płaczem.

Zobacz także: Jak wyglądają szczepienia skojarzone?

3. Mniejsza liczba wkłuć

Przy podaniu szczepienia „6 w 1” na pierwszej wizycie szczepiennej w 2. miesiącu życia liczba wkłuć zredukowana jest z 3. do 1., a u dzieci do ukończenia drugiego roku życia – z 14. wkłuć do 5.

4. Szczepienia skojarzone są bezpieczne

Jednym ze składników szczepienia skojarzonego „6 w 1” i „5 w 1” jest  bezkomórkowy antygen krztuśca. W porównaniu do całokomórkowego krztuśca jest on lepiej tolerowany, przez co powoduje mniej odczynów poszczepiennych.

5. Wybór szczepień „6 w 1” oznacza mniej wizyt szczepiennych

Korzystając ze szczepień z kalendarza lub szczepień „5 w 1” niezbędna jest wizyta szczepienna w 7. miesiącu życia. Dziecko otrzymuje wtedy szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Przy wyborze szczepionki „6 w 1” wizyta ta nie jest konieczna.

Jeśli cykl szczepienia kontynuujemy szczepionką „6 w 1”, dawkę uzupełniającą należy podać zgodnie z programem szczepień w 16.-18. miesiącu życia.

6. Szczepienia skojarzone nie kolidują z innymi szczepieniami pediatrycznymi

Szczepienia skojarzone można podawać jednocześnie z innymi szczepieniami pediatrycznymi, np. przeciwko pneumokokom.

Podawanie ich powinno odbywać się zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych i zaleceniami producentów.

Źródło: Materiały prasowe Marketing & Communications Consultants

Zobacz także: Szczepionka przeciwko pneumokokom – dlaczego warto zaszczepić dziecko?