POLECAMY

4 sposoby jak nauczyć dziecko dmuchać nos!

Dmuchanie nosa podczas kataru może być dla małego dziecka trudne i frustrujące. Jak nauczyć dziecko dmuchać nos? Oto 4 wskazówki!

jak nauczyć dziecko dmuchać nos

Fot. Fotolia

Trudno określić w jakim wieku dziecko powinno samodzielnie oczyszczać nos, gdyż jest to kwestia bardzo indywidualna. Naukę dmuchania nosa można rozpocząć, gdy maluch ma około 2 lat. Oczywiście w takim wieku, nauka najłatwiej przychodzi przez zabawę. Jaką? Dla ułatwienia, poniżej zamieszczamy porady lek. med. Marty Kolek-Mizia – specjalisty chorób dzieci.

1. Ucz dziecko dmuchać nas podczas zabawy!

Naukę rozpocznij, gdy dziecko nie ma infekcji. Poproś, aby udawało, że zdmuchuje świeczki na urodzinowym torcie. Możesz też pobawić się w zdmuchiwanie dmuchawców, czy też małych kawałków papieru ze stołu.

Kiedy dziecko nauczy się i zrozumie o co chodzi w dmuchaniu, zaproponuj te same zabawy, ale z wypuszczaniem powietrza przez nos.

2. Dawaj maluchowi dobry przykład

Dzieci uwielbiają naśladować swoich rodziców. Pokaż dziecku, jak prawidłowo dmucha się nos. Wytłumacz przy tym, jak bardzo jest to ważne, kiedy ma się katar. Kto wie – być może to w zupełności wystarczy.

Zobacz także: 3 mity na temat zwalczania kataru u niemowlęcia!

3. Kupuj specjalne chusteczki do nosa dla dzieci

Pamiętaj, że chusteczki z ulubionymi postaciami z kreskówek, czy też małe nagrody za prawidłowo wydmuchany nosek mogą bardzo skutecznie zachęcić dziecko do oczyszczenia nosa.

4. Wykorzystaj roztwór soli fizjologicznej

Aby ułatwić dziecku dmuchanie nosa i jednocześnie rozrzedzić wydzielinę, możesz użyć roztworu soli fizjologicznej. Po aplikacji, posadź malucha na swoich kolanach, weź jednorazową chusteczkę higieniczną, zatkaj jedną dziurkę nosa i poproś, by dmuchnął. Tę samą czynność powtórz przy drugiej dziurce.

Bardzo ważne jest by dziecko nie dmuchało noska z dwóch dziurek jednocześnie. Może to bowiem doprowadzić do przemieszczenia się wydzieliny przez trąbkę słuchową do ucha środkowego i zakażenia ucha.

Jeśli mimo wszystko, dziecko nie może nauczyć się wydmuchiwać powietrza nosem, możesz użyć pomocnika, np. aspiratora, który podłącza się do odkurzacza. Na początku zademonstruj na rączce czy nóżce, że to tylko delikatne muśnięcie powietrza. Następnie, przyłóż końcówkę aspiratora do swojego nosa lub ulubionego misia czy lalki. Po takiej demonstracji, maluch z pewnością się zaciekawi i będzie chciał sam „pobawić się” w odciąganie kataru.

Źródło: Materiały prasowe Katarek Plus / Duna

Zobacz także: Jak zahartować dziecko? 4 sposoby!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
katar i kaszel sam nie przejdzie, ja dzieciom podaję Zatogrip bo jest ziołowy, rozrzedza zalegającą wydzielinę i działa przeciwzapalnie, a dzięki dużej dawce wit.C wspiera organizm w walc z infekcjami.Często zapominamy, że ze zwykłego kataru może dojść do zapalenia oskrzeli i zatok,warto mieć to na uwadze i działać przy pierwszych objawach infekcji.