POLECAMY

Zalety bycia w ciąży

Zamiast myśleć o tym, ile teraz ważysz i czego nie możesz robić, skup się raczej na tym, co zyskujesz, będąc w ciąży. A korzyści jest naprawdę dużo!
Zalety bycia w ciąży
Wiesz już pewnie wiele o "skutkach bocznych" bycia kobietą w ciąży, czyli nudnościach, obrzękach, żylakach, rozstępach, przebarwieniach skóry, emocjonalnych huśtawkach...

Tymczasem stan, w którym jesteś, nie bez powodu nazywany jest "błogosławionym". Nawet się nie spodziewasz, ile zyskujesz na tym, że pod twoim sercem rozwija się maleńki człowieczek.

Dostajesz od dziecka komórki macierzyste
Ich niezwykłość wynika z tego, że są zdolne do nieograniczonej liczby podziałów (a więc praktycznie nieśmiertelne!) i mogą przemienić się w każdy typ komórki naszego ciała. Pojawiają się na etapie życia płodowego w zespole komórek, które powstają po podziale zapłodnionego jaja. Występują również w krwi pępowinowej. Potem są w szpiku kostnym, jelitach, naskórku, tkance nerwowej, krwi, siatkówce oka. Niedawno okazało się, że komórki macierzyste pokonują barierę łożyska w obie strony. Te, które trafiają tą drogą od dziecka do twojego ciała, pozostają w nim przez wiele długich lat po porodzie. Cierpliwie czekają na moment, gdy staną się potrzebne.
A okazji nie brakuje. Badacze z centrum medycznego w Bostonie odkryli, że mogą np. pomagać w gojeniu się ran u mamy. Aby sprawdzić tę hipotezę, stworzyli za pomocą metod inżynierii genetycznej komórki macierzyste, które świecą. Najpierw obserwowali je tylko w łożysku, ale po kilku dniach zaczęły się pojawiać na zranionej skórze doświadczalnej mysiej mamy. I to nawet jeszcze przez trzy tygodnie od porodu.
Tę niezwykłą naprawczą zdolność komórek macierzystych, którą dostajesz od dziecka, potwierdzili także inni amerykańscy naukowcy. Z pewnością nawet się nie spodziewasz, że krążą one w twojej krwi i osiedlają się na różnych organach wymagających naprawy, np. tarczycy, jelitach, szyjce macicy, pęcherzyku żółciowym. Dzieje się to nie tylko podczas ciąży, ale także długo, długo po niej. Może w ten sposób dziecko próbuje ci się zrewanżować za ciążowe trudy?

Otrzymujesz więcej składników odżywczych
Na początku ciąży twój organizm produkuje dużo hormonów, które rozluźniają mięśnie gładkie m.in. w przewodzie pokarmowym. Skutek tego jest taki, że jedzenie przesuwa się w jelitach wolniej, zalegając w nich i powodując niestrawność. Ma to dobrą i złą stronę – oznacza często zaparcia, ale też daje twojemu organizmowi czas na skuteczniejsze wchłanianie substancji odżywczych. Więcej ich przedostaje się do krwi, a z nią przez łożysko do dziecka.
Aby zmniejszyć uboczne skutki działania progesteronu i estrogenu, dużo pij, najlepiej niegazowanej wody mineralnej i unikaj fast foodów. Wtedy komórki twojego organizmu będą jeszcze lepiej odżywione i nawodnione. A ty zdrowsza!

Unikniesz chorób jajników i endometriozy
Zatrzymanie cyklu miesięcznego podczas ciąży pomaga w pokonaniu kobiecych dolegliwości. Na przykład związanych z przerostem błony śluzowej macicy (endometrium). Czasem zdarza się, że komórki podobne do tych występujących w macicy rozwijają się poza nią, np. w jednym z jajników lub jajowodów, jelicie, otrzewnej. Reagują jednak na zmiany hormonalne zachodzące w cyklu menstruacyjnym, ale nie mogą zostać wydalone. Skutek? Powstają stany zapalne i torbiele. Ciąża skutecznie temu przeciwdziała.


Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie przeczytaj:


Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (12)
/6 lat temu
Zapominamy o "psychicznych" plusach ciąży. nie bez powodu jest nazywana stanem błogosławionym. od zawsze cierpiałam na bezsenność- w ciąży zaczęłam sypiać spokojnie, miałam motywację do lepszego odżywiania się, do zrobienia czegoś dla siebie, czułam się potrzebna. zaczęłam martwić się o swoje zdrowie, dbać o siebie. stałam się spokojniejsza, czułam że promienieję, miłość do mojego dziecka mnie uskrzydlała. ból fizyczny straszny, szczególnie pod koniec ale emanowałam szczęściem. btw. jak można mówić o swoim dziecku- pasożyt? karmię piersią, dziecko bierze ode mnie to, co najlepsze ale ja chcę mu to dawać,podsuwam mu wszystko, to co najlepsze
/10 lat temu
Trzeba bylo wczesniej zadbc o swoje zeby a nie dopiero jak zaszlas w ciaze!! Ja swoja pierwsza ciaze wspominam w samych superlatywach i z utesknieniem czekam na nastepna, wiem, ze bedzie wspaniala, bo moj maz jest taki... pomaga mi we wszystkim... pozdrawiam zadowolone Mamusie!!! :-)
/10 lat temu
jestem w 7. m-cu ciąży i nie widzę u siebie żadnych pozytywnych objawów tego stanu - mam wrażenie, że z bólu pęknie mi któregoś dnia krzyż, skurcze łydek powykręcają mi nogi, a włosy, cera i paznokcie nic się nie zmieniły. Przytyłam raptem 6 kg, a czuję się jak niesprawny słoń o IQ 3... Ciąża to nie choroba, ale stan patologiczny jak powiedział mój dentysta po przejrzeniu moich zębów....
POKAŻ KOMENTARZE (9)