POLECAMY

Święty Grzegorz - patron poetów

Poznaj historię świętego Grzegorza Patriarchy i Grzegorza Wielkiego. Dowiedz się, komu patronują i kiedy obchodzimy ich święto.

Fot. Fotolia

Grzegorz

Bardzo popularne imię nosiło wielu świętych. Tutaj przedstawimy dwóch.

Grzegorz Patriarcha

Urodził się w 330 roku. Był teologiem, humanistą i poetą. Był pierwszym patriarchą Konstantynopola. W pewnym momencie zrzekł się godności metropolity, aby w samotności poświęcać się kontemplacji i pracy pisarskiej. Do dziś ocalało 245 poematów jego autorstwa, w których pisze o tajemnicach wiary i przeżyciach mistycznych.

Skąd pochodzi imię Grzegorz?

Imię Grzegorz pochodzi od greckiego słowa gregorios – szybki, zręczny, zwinny, gorliwy, pilny.

Komu patronuje święty Grzegorz?

Święty Grzegorz jest patronem bazylianów i poetów.

Dzień św. Grzegorza – 2 stycznia.

Grzegorz Wielki

Urodził się w Rzymie około 540 roku w rodzinie patrycjuszów. Zdobył gruntowne wykształcenie. Jako urzędnik piął się po szczeblach kariery, aż objął urząd prefekta Rzymu. Po pewnym czasie wyrzekł się doczesnych zaszczytów i beztroskiego życia. Został diakonem i delegatem papieskim w Konstantynopolu. Po śmierci ojca swój dom rodzinny przekształcił w klasztor. Poza tym zbudował sześć klasztorów benedyktyńskich poza Rzymem. W 575 roku przywdział habit zakonny. Po śmierci papieża Pelagiusza II w 590 roku  kapłani i lud rzymski jednomyślnie wybrali na jego następcę Grzegorza. Był on gorliwym pasterzem, opiekunem biednych i chorych a także autorem licznych dzieł teologicznych. Swoją działalnością zasłużył na przydomek Wielki. Od jego imienia nazwany został pewien styl śpiewu liturgicznego – chorał gregoriański.  Zmarł w Rzymie w 604 roku.

Komu patronuje święty Grzegorz Wielki?

Święty Grzegorz Wielki jest patronem nauczycieli, muzyków i chórzystów.

Dzień św. Grzegorza Wielkiego – 3 września.

Źródło: Słownik patronów chrześcijańskich, Janina Kryńska, Wyd. Printex

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
mój mąż ma na imię grzegorz :D