Starzejące się łożysko
Mam problem i nie wiem jak sobie z nim poradzić tzn. co o nim sądzić. Jestem w 27. tygodniu ciąży. Tydzień temu podczas badania USG lekarz stwierdził wapniejące się łożysko i skierował mnie na KTG. Z wyników wynika, że niby wszystko jest ok, ale lekarz kazał liczyć ruchy dziecka, co najmniej 10 dziennie. I doliczam się dużo więcej w ciągu dnia, ale martwi mnie, co to znaczy, że łożysko się starzeje? Jakie to ma konsekwencje dla dziecka? Czy to prawda, że są różne stadia łożyska? Czy będę miała cesarskie cięcie? Czy będę mogła urodzić naturalnie? Do wczoraj dziecko było bardzo aktywne, ale już dziś np. do południa naliczyłam się 7 ruchów, gdzie normalnie do tej godziny jest ich dużo więcej. Czy powinnam zgłosić się do lekarza? Termin wizyty mam wyznaczony na 16 lutego, ale czy to nie będzie za późno?
Łożysko ma bardzo ważne zadania do wykonania. Zalicza się do nich:
- wymiana gazów(tlen, dwutlenek węgla) i substancji odżywczych (glukoza, witaminy, elektrolity) między krwią matczyna a płodową,
- wytwarzanie hormonów łożyskowych. Dodatkowo łożysko stanowi barierę immunologiczną między jajem płodowym a mamą. Dlatego wydolność łożyska ma bardzo istotne znaczenie.
Dojrzałość łożyska ocenia się według czterostopniowej skali Grannuma (0, I, II, III). Według tej skali ocenia się rozwój łożyska. Około 34 tygodnia ciąży łożysko osiąga pełną dojrzałość. Od tej pory zaczyna się starzeć. Dwa lub trzy tygodnie później obniża się wydolność łożyska w przekazywaniu substancji odżywczych dla płodu. Po upływie 40. tygodnia łożysko zaczyna się degenerować (ilość pokarmu i tlenu może nie pokrywać potrzeb dziecka).
Obecnie są rozwinięte badania np. można badać przepływy w tętnicy pępowinowej i tętnicy środkowe mózgu. I nierzadko okazuje się, że łożysko, które wygląda staro dobrze funkcjonuje. Owszem stwierdzenie wapniejącego się łożyska wymaga obserwacji stąd zalecenie liczenia ruchów płodu. Starzejące się łożysko nie jest wskazaniem do wykonania cięcia cesarskiego. Jednak w przypadku następstw obecności starzejącego się łożyska, a więc pogorszenia jego wydolności lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu cięcia cesarskiego lub wywołania porodu naturalnego. Wszystko zależy od dalszego rozwoju sytuacji.
Co do obserwacji ruchów płodu powinno ich być co najmniej 10 dziennie, a więc do wieczora jest jeszcze kilka godzin. Gdyby jednak więcej ruchów nie pojawiło się warto zasięgnąć porady lekarza. Głowa do góry-skoro według badań lekarskich wynika, że mimo szybszego wapnienia łożyska jest ono wydolne. U wielu palących ciężarnych łożysko szybciej się starzeje. Więc proszę nie przebywać w towarzystwie osób palących. Dodatkowo proponuję o wszystko pytać lekarza.
Pozdrawiam serdecznie