Spuchnięte nogi w ciąży - przyczyny i zapobieganie

Spuchnięte nogi w ciąży - przyczyny i zapobieganie fot. Fotolia
Pod koniec ciąży wiele kobiet ma spuchnięte nogi. Sprawdź, co to oznacza i jak temu zaradzić!
Agata Bernaciak / 04.11.2013 15:18
Spuchnięte nogi w ciąży - przyczyny i zapobieganie fot. Fotolia

Gdy puchną ci nogi pod koniec ciąży...

Obrzęki pojawiające się po 36. tygodniu ciąży świadczą o tym, że organizm zaczął przygotowywać się do porodu. Natura jest sprytna: zabezpiecza przyszłą mamę na tę okoliczność. Zgromadzona w tkankach woda to zapas płynów, które mogą zostać wchłonięte do naczyń krwionośnych po utracie krwi związanej z porodem.

A co z tą wodą dzieje się później? Po porodzie zostaje ponownie wchłonięta do naczyń krwionośnych. Jej nadmiar jest filtrowany przez nerki i wydalany z moczem. Nie licz jednak na to, że stanie się tak natychmiast! W pierwszych dniach, a nawet tygodniach po porodzie nogi mogą puchnąć bardziej niż w czasie ciąży.

Jak temu zaradzić?

1. Przede wszystkim odpoczywaj
Stopy puchną dlatego, że gdy siedzisz, rosnąca macica uciska żyły biodrowe. Krew zatrzymuje się w naczyniach nóg i nie może powrócić do serca. Część wody przenika wówczas z naczyń do tkanek miękkich, tworząc tzw. obrzęki zastoinowe. Żeby ich uniknąć, staraj się długo nie stać i nie siedzieć w bezruchu.

2. Często zmieniaj pozycję
Od czasu do czasu wstań, pospaceruj, rozruszaj się, połóż na chwilę. Odpoczywaj z lekko uniesionymi nogami – to ułatwia odpływ krwi. Możesz także spać w tej pozycji.

3. Pamiętaj o wygodnych butach i dobrych skarpetkach
Unikaj takich, które mają zbyt obcisły ściągacz. To ważne!

Kiedy opuchlizna staje się niebezpieczna?

Nie zawsze obrzęki są w ciąży zjawiskiem normalnym. Koniecznie idź do lekarza, jeśli wydają ci się zbyt duże albo bardzo szybko narastają. Do wizyty powinien cię również skłonić fakt, że opuchlizna pojawiła się przed 9. miesiącem ciąży. Poradź się ginekologa, gdy obrzęki nie ustępują po nocnym odpoczynku, pojawiają się także na twarzy i całym ciele lub towarzyszą im inne niepokojące objawy, np. wysokie ciśnienie.

Takie sygnały mogą być bez znaczenia, zdarza się jednak, że zwiastują gestozę (nazywaną też stanem przedrzucawkowym). Nieleczenie jej grozi doprowadzeniem do rzucawki: niebezpiecznych drgawek podobnych do ataku padaczki, którym może towarzyszyć przedwczesne odklejenie się łożyska.

Jak sprawdzić, czy nogi są spuchnięte?

Obrzęki nie zawsze są widoczne. Zdarza się, że woda równomiernie gromadzi się w tkance podskórnej i w organizmie. O ukrytych obrzękach może świadczyć gwałtowne przybieranie na wadze.

Chcesz sprawdzić, czy ten problem dotyczy ciebie? Uciśnij palcem kość piszczelową w połowie podudzia. Jeśli po 5 sekundach zobaczysz małe wgłębienie, to znaczy, że masz obrzęknięte nogi i powinnaś wybrać się do lekarza. Taki stan wymaga leczenia.

napisane na podstawie tekstu autorstwa Beaty Turskiej

Redakcja poleca

REKLAMA