Relaks w ciąży

kobieta w ciąży fot. Fotolia
Możesz leżeć, pójść na zajęcia do szkoły rodzenia albo przebrać w dres i poćwiczyć. Efekt powinien być jeden – dobre samopoczucie.
/ 08.10.2012 12:52
kobieta w ciąży fot. Fotolia

Słuchaj swojego ciała

Jeśli bolą cię nogi, usiądź. Jeśli chce ci się spać, to się zdrzemnij. Pewnie trudno ci tak rozpieszczać samą siebie... Pomyśl jednak, że w ten sposób rozpieszczasz swoje dziecko. Bo to, czy dbasz o siebie, ma wpływ na jego rozwój. Jeśli kobieta umie właściwie odczytać sygnały, które płyną z jej organizmu, jako mama lepiej reaguje na potrzeby dziecka.

Myśl pozytywnie

Wiadomo, powodów do zmartwień nigdy nie brakuje. Nie wiesz, jak zniesiesz poród, czy będzie bardzo bolało i czy dasz radę z opieką nad maleństwem. Ale w ten sposób sobie nie pomożesz. Gdy nadchodzą cię czarne myśli, pomyśl, jak bardzo chciałaś mieć dziecko, jak jest dla ciebie ważne i ile jesteś w stanie dla niego zrobić. Z macierzyństwem radzi sobie wiele kobiet. Te, które wierzą w siebie i wiedzą, co dzieje się z nimi w ciąży i podczas porodu, pozytywnie wspominają ten czas.

Rozluźnij się

Spięte ciało jest oznaką stresu. Gdy się złościsz, szybciej bije ci serce, którego rytm dziecko dobrze przecież słyszy. Aby się uspokoić, połóż się i włącz muzykę, która pozwala ci się odprężyć. Możesz też po prostu poleżeć w ciszy, wyobrażając sobie siebie na słonecznej łące, szum lasu albo morza, gdy ty wygrzewasz się na piasku. Dobrą formą odprężenia jest czytanie książek. Lektura wpływa na stan umysłu podobnie jak medytacja. Podczas ciąży lepiej jednak odłóż na bok thrillery czy mroczne dramaty, które przyspieszają bicie serca.

Pracuj, jeśli chcesz

Jeśli dobrze się czujesz, pracujesz z umiarem w warunkach dobrych dla zdrowia, chodź do pracy tak długo, jak chcesz. Ogranicz jednak korzystanie z komputera do 20 godzin tygodniowo (cztery dziennie). Dłuższa praca przy monitorze może powodować obrzęków nóg, ból kręgosłupa, nadwyrężenia nadgarstków czy szyi. Co godzinę rób przerwę na krótki spacerek po biurze.

Ćwicz, gdy lekarz nie widzi przeciwwskazań

Dzięki dobrej formie łatwiej będzie dźwigać dodatkowe kilogramy i zmierzyć się z porodem, który wymaga wysiłku. Podczas ciąży jesteś bardziej narażona na urazy torebek stawowych w nogach, więc wybierz trening, który opracowano dla kobiet w ciąży:

Joga Pomoże wczuć się w przemiany, jakie zachodzą w twoim ciele, i przygotować się do macierzyństwa. Uczy prawidłowego oddechu i uelastycznia mięśnie.
Gimnastyka Np. ćwiczenia z dużymi piłkami lub na macie. Poćwiczysz prawidłowy oddech (przeponą) i nauczysz się relaksować. Trening musi być dostosowany do trymestru ciąży, w którym jesteś, i prowadzony pod okiem trenera.
Tai-chi Oferuje łagodne i powolne formy ruchu. Oprócz ćwiczeń oddechowych są też pozycje, które pomagają rozluźnić plecy.
Aquafitness To nie pływanie, ale ćwiczenia, które wykonuje się w wodzie. Pomagają odciążyć stawy i kręgosłup od dodatkowych kilogramów. Ze względu na większe ryzyko infekcji intymnych, wybierz basen z dobrze oczyszczaną wodą.
Taniec brzucha Czyli coś dla mam, które nie przepadają za klasyczną gimnastyką. To dobry sposób na rozruszanie miednicy i gimnastykę kręgosłupa. Na zajęciach unikaj długotrwałych i gwałtownych ruchów, które mogą spowodować utratę równowagi.

Pozwól się przytulić

Kontakt fizyczny z bliską osobą znacznie zmniejsza stres. Czy wiesz, że krótki uścisk, który trwa zaledwie około 20 sekund, uruchamia w organizmie produkcja endorfin? Choć skupiasz się teraz przede wszystkim na rozwijającym się w twoim brzuchu maleństwie, nie zapominaj o więzi, która łączy cię z jego ojcem. Sporo czasu zajmują zakupy dla dziecka, urządzanie jego pokoiku, kompletowanie wyprawki, rozmowy, o tym co ma nastąpić, o wychowaniu. Obok nich powinno nadal być miejsce na czułość i bycie tylko dla siebie.

Redakcja poleca

REKLAMA