POLECAMY

7 rad, jak wspierać kobietę w ciąży!

Emocje, które dopadają kobiety w ciąży, są dziwaczne i silne. Trudno się z nimi uporać samej. Bądź blisko! Zobacz, jak pomóc partnerce!
7 rad, jak wspierać kobietę w ciąży! fot. Fotolia

Spokojna mama twojego dziecka równa się spokojne maleństwo w jej brzuchu. Gdy jest inaczej, to wydzielająca się po wpływem stresu adrenalina krąży we krwi obojga! Jej nadmiar może osłabić delikatny układ nerwowy maluszka, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu. Zatem dbając teraz o swoją kobietę, dbasz także o dziec­ko! To ważne, także ze względu na ciebie. Choć wszyscy mówią: „Wkrótce zostaniesz ojcem”, to już teraz nim się stajesz. Dzień po dniu tworzy się więź między tobą a maluchem i między tobą a twoją ukochaną. Ba, tylko jak dbać o dobry humor kogoś, kto sam nie wie, czego chce.

1. Musisz coś wiedzieć...

Dowiedz się jak najwięcej o fizjologii ciąży. Nawet irracjonalne zachowania partnerki nie wyprowadzą cię z równowagi, gdy będziesz wiedział, że odpowiadają za nie hormony. Zaczyna szlochać na widok niemowlęcych kapciuszków? Bez końca przemeblowuje mieszkanie? To normalne!
Wiedza wiedzą, ale ważniejsza jest empatia. Postaraj się wczuć w sytuację ukochanej, dzięki temu unikniesz błędów, np. nietrafionych propozycji na wieczór. Wyobraź sobie, że masz piłkę lekarską za pazuchą, a za sobą kilka zarwanych nocy (tak pod koniec ciąży czuje się przyszła mama).

2. ...i co lubi ona

Najważniejsze jest to, żebyś po prostu BYŁ PRZY MAMIE DZIECKA. Nie każ jej zgadywać, czy ją kochasz. Okazuj to. Rozmawiaj z nią, wspieraj, porozpieszczaj. Potrzebuje tego bardziej niż kiedykolwiek. Nie musisz czytać w myślach, by odgadnąć jej życzenia. Wystarczy, że zapytasz.

3. Rób drobne niespodzianki

Ale nie zaskakuj zbyt mocno. Wiadomość typu: „Kochanie, zarezerwowałem pensjonat nad morzem” może teraz zdenerwować, zamiast ucieszyć.

4. Pomagaj

Pamiętaj, że rozdrażnieniu sprzyja zmęczenie. Twoja partnerka miała na setkę lepszy czas niż ty? Nieważne, teraz potrzebuje więcej spokoju, a jej wydolność fizyczna jest dużo mniejsza, nawet na początku ciąży. Choć brzuch kobiety jest jeszcze płaski, zmiany, jakie zachodzą w jej ciele, pochłaniają mnóstwo energii. Z kolei pod koniec ciąży zwykłe wejście po schodach może być problemem.

5. Bądź cierpliwy

Drażliwość i popadanie z euforii w przygnębienie i na odwrót nie są w ciąży niczym nadzwyczajnym. I nie denerwuj się, gdy żona sama nie wie, czego chce – niezdecydowanie to typowy objaw ciąży.

6. Nie gniewaj się, gdy ona nie ma ochoty na seks

Wielu kobietom seks w czasie ciąży sprawia większą przyjemność niż wcześniej. Ale nie wszystkim. Jeśli nawet twoja partnerka nie ma ochoty na „coś więcej”, na pewno będzie szczęśliwa, gdy ją po prostu przytulisz.

7. Interesuj się dzieckiem

Mów do niego, kładąc rękę na brzuchu mamy, angażuj się w przygotowania do porodu (zapisz się do szkoły rodzenia), podglądaj podczas badań USG. Gdy twoja partnerka zastanawia się nad wyborem imienia, nie zbywaj jej, mówiąc, że macie na to mnóstwo czasu. Ona wcale nie chce podejmować decyzji już teraz. Potrzebuje o tym rozmawiać. To przecież może być całkiem miłe.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/9 miesięcy temu
Ja to wiedziałem przed przeczytaniem :)
/rok temu
Jak my mamy pokazać ten artykuł mężom, jak poniżej znajdują się półnagie szczupłe modelki prezentujące bieliznę. Czy ktoś w ogóle o tym pomyślałam? Pozdrawiam wszystkie mamy z dużymi brzuszkami będące w zaawansowanej ciąży. Maja w 8 miesiącu ciąży
/rok temu
właśnie żaden facet tego nie ruzmie
POKAŻ KOMENTARZE (2)