Ciąża - prawdy i mity

kobieta w ciąży fot. Fotolia
To jedz, a tego nie. To pij, a tego nie bierz do ust. Jak tu słuchać rad, gdy bywają nieaktualne i sprzeczne? Sprawdziliśmy, które niepotrzebnie mieszają w głowach przyszłych mam.
/ 23.07.2013 14:38
kobieta w ciąży fot. Fotolia

Każdy chce dla ciebie jak najlepiej. Słyszysz mnóstwo opinii: co, ile i jak powinnaś jeść. Czujesz mętlik w głowie? Sprawdź, kto z twoich doradców jest dobrze poinformowany.

1. …teraz wcale nie możesz solić

To nieaktualne zalecenie. W prawidłowej ciąży organizm potrzebuje soli. Ale w niewielkiej ilości – bo dzienna norma to zaledwie od 0,5 do 3 g sodu, czyli nie więcej niż płaska łyżeczka soli we wszystkich potrawach. Sól kuchenna (podobnie jak ryby morskie) dostarcza jodu – to pierwiastek, który chroni przed zaburzeniami w rozwoju umysłowym dziecka. Ale gdy jest jej za dużo, powstają obrzęki, bo organizm zatrzymuje wodę.
Na to uważaj: łatwo przekroczyć zalecaną ilość soli, gdy jesz gotowe produkty, np. dania typu fast food, ale także wędliny, chleb czy kiszone ogórki ze sklepu.  

2. …zagłodzisz dziecko, bo za mało jesz

W ciąży nie wolno się oczywiście odchudzać, ale nie można też całkiem stracić kontroli nad tym, ile się je. Lista powikłań wywołanych zbyt dużą wagą jest długa: cukrzyca ciążowa, nadciśnienie grożące rzucawką, kłopoty z krążeniem – to tylko kilka przykładów.
Na to uważaj: W pierwszym trymestrze powinnaś jeść tyle co zwykle, w drugim – organizm potrzebuje dodatkowo 360 kcal (to tyle, co talerz pożywnej zupy), a w trzecim 475 kcal (to kaloryczność drugiego dania).

3. …nie musisz łykać witamin, ale dbać o zdrową dietę

To prawda, że organizm zdrowo odżywiających się osób może sam dopominać się o to, czego mu brak, np. przy anemii masz apetyt na granaty i arbuzy (z pestkami), gdy brak ci potasu – na banany lub pomidory, a gdy potrzeba kwasu foliowego – na zielone warzywa liściaste. Tylko że nie u każdego ten mechanizm działa. Trudno o gwarancję, że rzeczywiście uzupełnisz niedobory witamin i minerałów.
Na to uważaj: Warzywa i owoce mogą być źle przechowywane czy opryskiwane. Aby mieć pewność, co jesz, rób zakupy w sprawdzonych miejscach, sklepach ze zdrową żywnością, na targu u zaufanego dostawcy. Ale i tak, aby zapobiec niedoborom składników odżywczych, zażywaj preparat witaminowo-mineralny, który przepisał ci lekarz. 

4. …lampka wina poprawi ci morfologię

Tak się teraz nie uważa. Alkohol bez przeszkód przenika przez łożysko do krwiobiegu dziecka i może prowadzić do niedorozwoju fizycznego i umysłowego. Obecnie uważa się, że nawet jeden kieliszek wina wypity do obiadu lub kolacji może zaszkodzić. Nie wpadaj jednak w poczucie winy, jeśli wypiłaś kieliszek wina, gdy jeszcze nie wiedziałaś o swojej ciąży. To nie powinno zagrozić formującym się zalążkom mózgu dziecka.
Na to uważaj:
Alkohol znajdujący się we krwi jest także obecny w mleku mamy. Abstynencja obowiązuje też w czasie karmienia piersią.

5. …nie możesz w ogóle pić kawy

Niekoniecznie. Wskazane jest przede wszystkim ograniczenie kawy, dlatego że zawiera kofeinę, która może źle działać na mamę i dziecko. Od czasu do czasu możesz sobie jednak pozwolić na filiżankę małej czarnej, najlepiej z dużą ilością mleka. W ciągu dnia nie powinnaś jednak wypijać więcej niż 300 mg kofeiny. Dla porównania – espresso ma ok. 60 mg kofeiny w 50 ml, kawa z ekspresu 60–100 mg kofeiny w 125 ml, a tzw. kawa bezkofeinowa też nie jest jej pozbawiona (ok. 3 mg kofeiny). Cafe au lait (czy też cafe latte) jest słabsza, zawiera zwykle o połowę mniej kofeiny.
Na to uważaj: Kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale także w herbacie (to tzw. teina). Filiżanka herbaty zawiera ok. 45–60 mg tego związku. Kofeinę znajdziesz również w coli (puszka ma ok. 45 mg tego związku) i napojach energetyzujących, których nie powinnaś teraz pić. Pragnienie najlepiej gasić wodą.

6. …nie wolno ci jeść ryb, bo są toksyczne dla dziecka

Choć to prawda, że mięso niektórych ryb może być zanieczyszczone np. rtęcią, to jednak nie powód, by ich nie jeść przez całą ciążę. Specjaliści od żywienia uważają, że korzyści, jakie jedzenie ryb niesie dla zdrowia mamy i dziecka, przewyższają ryzyko związane z ich skażeniem. I zalecają, by kobiety w ciąży zjadały dwa razy w tygodniu niewielką porcję ryby (około 100 g).
Na to uważaj: Podczas zakupów wybieraj mniejsze okazy ryb – kumulują mniej zanieczyszczeń z wody morskiej. I oczywiście unikaj jedzenia ich na surowo. Tradycyjne sushi oraz owoce morza to przysmaki, na które przyszła mama nie może sobie pozwolić (mogą być zakażone bakteriami lub pasożytami). Na cenzurowanym jest też tuńczyk z puszki.

W czasie ciąży musisz wyjątkowo dbać nie tylko o  swoje zdrowie, ale i zdrowie dziecka. Właśnie z tego powodu powinnaś robić kontrolne badania w danych tygodniach ciąży. Jeśli nie wiesz, co w jakim terminie powinnaś uczynić, skorzystaj z naszego cyklu ciąża tydzień po tygodniu. Dzięki niemu dowiesz się, jak rozwija się twoja pociecha oraz nie umknie ci żadna rzecz, której powinnaś dopilnować!

Redakcja poleca

REKLAMA