kobieta w ciąży fot. Fotolia

Przesądy w ciązy

Wierzysz w któreś z nich?!
kobieta w ciąży fot. Fotolia
Zabobony to nie taki przeżytek, jakby się wydawało. Pomimo, iż wywodzą się z okolic wiejskich, a niektóre sięgają czasów średniowiecza, dalej odgrywają niezwykle istotną rolę. Poznaj 7 najbardziej popularnych i absurdalnych zabobonów, dotyczących ciąży!

1. Kobieta w ciąży nie powinna patrzeć na ludzi nieatrakcyjnych, bo dziecko będzie brzydkie!

Wiele osób wierzy w tzw. zapatrzenie się na kogoś. Według mitów przyszłe mamy powinny przebywać tylko z ludźmi o pięknej aparycji i intelekcie, co ma korzystnie wpłynąć na rozwój dziecka.

2. Kobieta nie powinna ścinać włosów w ciąży, bo dziecko będzie miało "krótki rozum".

Według wierzeń, podobnie jak ze ścinaniem włosów przed maturą, tak samo zmiany fryzury przed porodem są niewskazane. Skrócenie włosów ma niby spowodować pomniejszenie intelektu maleństwa.

3. Jeśli kobieta w ciąży przestaje być atrakcyjna, to znaczy, że urodzi córeczkę.

Podobno bowiem całą urodę zabiera rozwijająca się w brzuszku mamy mała księżniczka. Ciężarna jakoby oddaje swoje piękno córce. Gdy ma urodzić się syn, kobieta kwitnie z dnia na dzień i staje się coraz ładniejsza.
 

4. Jeśli ciężarna się oparzy albo uszkodzi jakąś część ciała, dziecko w tym miejscu będzie miało znamię.

Podobno nawet małe zadraśniecie, niewielki siniak na nodze czy oparzenie po pryskającym z patelni oleju może stać się przyczyną rodzinnej tragedii. Maluch już na zawsze będzie miał znamię, które symbolizowało będzie nieuwagę jego nieroztropnej mamy ...

5. Zanim dziecko się urodzi, nie wolno mu nic kupować.

Stare legendy głoszą, że nawet jeśli znasz już płeć dziecka, nie powinnaś kupować mu zabawek czy ubranek, bo może to spowodować prawdziwą tragedię. Bezpieczniej jest poczekać, aż dziecko się urodzi i wtedy planować wszelkie zakupy czy meblowanie pokoiku.

6. Kobiecie w ciąży nie wolno nosić łańcuszków, bo maluch może się udusić.

Według mitów łańcuszki, tasiemki, korale i koraliki to niedozwolone element biżuterii każdej ciężarnej. Ich noszenie ma bowiem negatywny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Tak jak łańcuszki zawieszone na szyi matki, tak samo pępowina w jej brzuchu może owinąć szyję malca i doprowadzić do jego śmierci.

7. Kobiecie w ciąży nie wolno patrzeć na księżyc, bo dziecko w przyszłości będzie łyse.

Nawet piękne niebo, romantyczne gwiazdy i księżyc nie są bezpieczne dla przyszłej mamy. Szczególnie pełnia bywa niebezpieczna dla ... skóry głowy dziecka. Spoglądająca na niebo kobieta w ciąży skazuje bowiem swoje dziecko na bycie łysym.
 
 
Co myśleć o tego typu zabobonach? My uważamy, że są piękną tradycją i nieodłącznym elementem naszej kultury, ale absolutnie w nie nie wierzymy!

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz: 

Sprawdź, co twoje dziecko robi w sieci! 
Rób zdjęcia swojemu dziecku! 
Jak wykonać rodzinną sesję zdjęciową? 
Najpiękniejsze zdjęcia kobiet z brzuszkiem 
 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (14)
/06.11.2017 23:04
A ja jak bylam w ciazy zostalam poproszona o zostanie matka chrzestna, wszystkie ciotko-babki kategorycznie kazaly mi odmowic, poniewaz rzekomo mialo to spowodowac jakas chorobe lub inne nieszczescie u dziecka. Ja oczywiscie wbrew radom zgodzilam sie i wszystko bylo dobrze. Znam tez historie "na przekor" temu zabobonowi, moja kolezanka poprosila kuzynke o bycie chrzestna jej dziecka, ta odmowila gdyz byla we wczesnej ciazy i bala sie ze zaszkodzi dziecku. Niestety dziecko urodzilo sie z powazna choroba mimo odmowy... ja zawsze lamie wszystkie zabobony, gwizdze na nie i tyle, nie wiem jak w 21 wieku mozna w cos takiego wierzyc.
/01.06.2017 09:54
Gdy byłam w pierwszej ciąży teściowa mieszkała w starym mieszkanku ze spaloną elektryką więc wszędzie leżały przedłużacze. Mama ciągle krzyczała i lamentowała żebym tam nie chodziła bo jak przejdę nad kablem to się dziecko przy porodzie w pempowinie udusi. Po porodzie dowiedziałam się że nigdy tak krótkiej pempowiny nie widzieli. Poród był nieco trudniejszy bo krótka pempowina "trzymała" dziecko w środku. W 1 i 2 ciąży schudłam (po porodach straciłam kolejno z61kg na53 i z53kg na46) w 3 przytyłam o 18kg a w4 o22kg. W 9mies.moja waga osiągnęła 65kg po porodzie bez diet itp.w 3mies.zmalałam do 44. Tu utyłam tu schudłam. Raz straciłam prawie wszystkie włosy przy innej ciąży promieniałam,tu nudnosci tu zgaga tam nic. Piekna czysta cera albo pryszcze. Każdą ciążę przeżyłam inaczej a mam 4 piekne zdrowe córki. Nie ma reguł. Choć może jest coś w mowie o zgadze i długich włoskach dziecka. Tylko przy pierwszej ciąży miałam zgagę i córka ma 2razy tyle włosów co trzy pozostałe razem wzięte.
/23.04.2017 20:56
Znam kilka takich przesądów: 1. "Święta Panienka panienkom pomaga, a mężatka to się zawsze musi męczyć" - o tym, że poród dziecka nieślubnego /dziecka panny/ jest zawsze lekki, a poród mężatki jest zawsze bolesny. 2. "Znajduki są zawsze ładne, zdrowo się chowają i dobrze uczą" - jak gdyby Pan Bóg wynagradzał takim dzieciom to, że zawiódł ich ich własny ojciec, niechęć ludzką i aby matka miała pocieszenie we własnym dziecku. 3. to z "oglądaniem paznokci" to pokazywała mi moja babcia. Należy rękę wysunąć przed siebie, chociaż można ją zgiąć w łokciu. Dłoń należy ustawić tak, aby zobaczyć własne wnętrze dłoni /własny spód dłoni, nie wierzch/ i zagiąć palce, tak, że zobaczymy własne paznokcie. Kciuka nie zaginamy, a zostaje on swobodny, wyprostowany. Patrzymy przez chwilę na własne paznokcie. Ma to pomagać, kiedy zobaczy się coś strasznego, stąd może być i dla kobiety w ciąży, jeżeli się czegoś/kogoś przestraszy. Babcia mówiła, że pomaga to odegnać urok, czy złe spojrzenie, złe życzenie. 4. kobieta w ciąży nie może mieć złych skłonności - jeżeli kradnie, dziecko będzie kraść, jeżeli obmawia - dziecko będzie takie same, itd. 5. trzeba uważać na pierwsze karmienie dziecka piersią: jeżeli przystawi się je do lewej piersi - dziecko będzie leworęczne. Następne karmienia i wybór piersi jest już bez znaczenia. 6. spiczasty brzuch u kobiety - chłopiec, okrągły - dziewczynka 7. "zachciewajki" na mięso - chłopiec, na słodycze lub tłuszcze - dziewczynka 8. kobieta w ciąży nie może patrzeć przez dziurkę od klucza, nie może podglądać - dziecko będzie zezowate /kiedyś uważano za zły znak: takie dziecko miało być "naznaczone: w znaczeniu przeklęte od Boga" czyli bardzo podłe w życiu /. 9.dziecko pamięta wszystko, dopóki samo nie stanie na nogi. Dziecko ma być świadome tego, jak się rodziło, co się przy tym działo, jaki do niego miano stosunek. Z chwilą pierwszego postawionego przez dziecko samodzielnego kroku, dziecko zapomina natychmiast o wszystkim i nigdy sobie tego nie przypomni, stąd my nie wiemy nic. 10. dziecko nie może być nigdy kładzione/przewijane na stole. Stół służy do spożycia posiłków, zgromadzenia rodziny przy nim, do pracy i dlatego należy mu się poszanowanie. W przeciwnym razie "potrafi się zemścić" na dziecku - w jakiś sposób dziecko z niego spadnie, upadnie i na tym nie koniec - połamie się tak, że zostanie kaleką. Dziecko przewija się lub kładzie na łóżko, nawet jak spadnie, to zazwyczaj nie dzieje mu się krzywda. 11. ordynarne zabobony w stylu zbierania podkładów, szmat poporodowych "na szczęście" pominę. To już jakieś skrajne niechlujstwo. Nawet w dawniejszych czasach takie kobiety po wykryciu ich "skarbu"wyzywano od brudasów czy flejów, a ich "skarby" palono i to nie z następnego przesądu, tylko z obrzydzenia.
POKAŻ KOMENTARZE (11)