Powracające zapalenie pęcherza moczowego

Mam pytanie dotyczące zapalenia dróg moczowych. Otóż, prawie od samego początku ciąży biorę na to antybiotyki. Jak to lekarze mówią są one bezpieczne dla płodu lecz jak każda kobieta w ciąży mam obawy.

Powracające zapalenie pęcherza moczowego

Mam pytanie dotyczące zapalenia dróg moczowych. Otóż,  prawie od samego początku ciąży biorę na to antybiotyki. Jak to lekarze mówią są one bezpieczne dla płodu lecz jak każda kobieta w ciąży mam obawy. Wiadomo, że antybiotyki w ciąży nie są chyba dobre, a przeważnie
w takich ilościach jak ja biorę. Mam pytanie na temat witamin, które mam. Są to witaminy plus omega 3 specjalne dla kobiet w ciąży. Ostatnio postanowiłam na czas brania antybiotyku, nie brać witamin. Wczoraj byłam u lekarza i okazało się, że infekcja minęła. Czy to oznacza, że było to spowodowane tymi witaminami? Ja miałam w planie brać witaminy przez całą ciążę. Proszę mi powiedzieć czy mam powrócić do brania witamin i nie przejmować się infekcją czy też dać sobie z nimi spokój? Czy jeżeli znowu przyjdzie mi do czynienia z infekcją można jej nie zwalczać tzn. nie chciałabym już brać żadnych antybiotyków. Po prostu poczekać aż mój synek sie urodzi. Do końca zostało nam 9 tygodni. Jakie są następstwa brania antybiotyków w ciąży? Czy to wpływa negatywnie na płód ? Czy mój synek może mieć z czymś kłopoty w życiu? Jeżeli
nie chcę brać jakichkolwiek antybiotyków do końca ciąży czy może to mieć jakieś skutki jeżeli nadal będzie infekcja (przedwczesny poród czy też obumarcie płodu)?

Magdalena

Każdą infekcję układu moczowego należy leczyć. Nie można jej lekceważyć bowiem może to doprowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek. Ryzyko takie wynosi 25-40%, a przyjmowanie antybiotyków zmniejsza je do 4%. Dlatego też jeśli infekcja znów wystąpi należy podjąć leczenie. W przypadku nieleczonej infekcji może dojść do porodu przedwczesnego lub urodzenia dziecka o niskiej masie ciała. W przypadku bakteriomoczu warto przeprowadzić antybiogram, który określa na jaki antybiotyk dana bakteria jest wrażliwa. Jest to ważne by jak najszybciej zastosować odpowiedni lek. Myślę, że wyleczenie infekcji nie miało związku z odstawieniem witamin dla ciężarnych. Raczej wynika to z tego, że został właściwie dobrany lek. Owszem nie zaleca się stosowania antybiotyków w okresie ciąży zwłaszcza do 12 tygodnia jednak nierzadko ryzyko jego nie zastosowania jest większe niż ryzyko dla płodu przy jego przyjmowaniu. Proszę być dobrej myśli, gdyż nikt nie zleca antybiotyków wtedy kiedy nie ma takiej potrzeby. Poza tym u ciężarnych zleca się antybiotyki, które są powszechnie stsowane u ciężarnych. Proszę pić sok z żurawiny oraz przyjmować więcej płynów. Warto jeść warzywa i owoce bogate w witaminę C.

Pozdrawiam serdecznie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/4 lata temu
Zapalenie pęcherza zwłaszcza w ciąży trzeba skonsultować z lekarzem i stosować się do jego zaleceń, żurawina, pokrzywa, witamina C i duże ilości wody. Są też preparaty na rynku na bazie żurawiny dedykowany specjalnie dla kobiet w ciąży np. pregnofer uro.
/4 lata temu
niestety ale ciąża to taki czas, że pęcherz można załatwić sobie bardzo łatwo. popytałam lekarza na ten temat i mówi,że pregnofer uro jest odpowiedni na taki problem. biorę go, bo jest specjalnie dla kobiet w ciąży i ma dużą dawkę żurawiny :)
/6 lat temu
Ja też łykałam Prouro, ale po to, żeby zapobiegać infekcji pęcherza po bardzo ostrym zapaleniu zakończonym antybiotykoterapią. I jak na razie udaje mi się zapobiegać, bo ostatnie miesiące bez infekcji.
POKAŻ KOMENTARZE (3)