kobieta w ciąży fot. Fotolia

Płeć dziecka - jak zaplanować

Pragniesz mieć syna? A może twoim marzeniem jest córka? Podpowiadamy, jakimi sposobami możesz bezpiecznie pomóc naturze w doborze płci dziecka.
Agata Bernaciak / 21.06.2013 12:46
kobieta w ciąży fot. Fotolia

Zdaniem naukowców płeć dziecka w dużej mierze jest zależna od trybu życia, jaki prowadzą jego rodzice. A konkretniej - ojciec. Bo to właśnie jego chromosomy dostarczany w plemniku są brakującym elementem decydującym o płci malucha.

1. Kalendarz płci

W przypadku płci dziecka, duże znaczenie ma moment zapłodnienia. Plemniki niosące gen żeński są wolniejsze od męskich, ale potrafią dłużej przetrwać. Z kolei te męski są niezwykle szybkie, ale i mało trwałe. Jaki z tego wniosek? Jeśli pragniesz mieć dziewczynkę, współżyj z partnerem około 40 godzin przed jajeczkowaniem. Jeśli zaś chłopca - dokładnie w momencie owulacji. Badania kliniczne w kilkuset przypadkach potwierdziły skuteczność tej metody - jeżeli chodzi o dziecko płci męskiej w 90%, a żeńskiej - w prawie 60%.

2. Odpowiednia dieta

By jednak faktycznie miało to wpływ na płeć dziecka nie wystarczy kilka tygodni odpowiedniej diety. Powinniśmy przynajmniej kilka miesięcy przestrzegać jej zasad. Jeśli pragniecie mieć dziewczynkę, w diecie obojga rodziców nie powinno zabraknąć produktów bogatych w wapń i magnez, czyli np. mleka i jego przetwory, soi, kasz gruboziarnistych, orzechów, ryb, fasoli, czy warzyw liściastych. Jeśli marzymy zaś o synku nasza dieta powinna być bogata w sód i potas, który zawierają owoce cytrusowe, pomidory, banany, pestki słonecznika, czy wędliny. Dodatkowo możecie wspomóc dietę kawą, która dzięki kofeinie zwiększy szybkość plemników docierających do jajeczka.

3. Chiński kalendarz płci

Zdaniem Chińczyków płeć dziecka jest ściśle związana z wiekiem matki i chwilą, w której dochodzi do poczęcia. Ci rodzice, którzy pragną mieć córeczkę powinni starać się o nią w miesiącach z literą K w nazwie. Ci zaś, którzy pragną synka, powinni starać się o niego w miesiącach oznaczonych literą M. Ich zdaniem metoda ta jest skuteczna w 99%. Co wydaje się zaskakujące badania przeprowadzone w USA potwierdzają jej skuteczność aż w 85% przypadków!

4. Jakość plemników


Lekarze zalecają, by przed zapłodnieniem wstrzymać się kilka dni ze współżyciem. Dzięki temu działaniu ejakulat będzie wówczas bardziej zasobny w plemniki, a one same bardziej trwałe. Poza tym przyszły ojciec nie powinien nosić zbyt obcisłej bielizny czy spodni. Sprzyja to przegrzaniu jąder, a to pogarsza ich jakość. Także dieta przyszłych ojców oraz ich tryb życia powinien być jak najbardziej stabilny. Zdaniem naukowców ci, którzy żyją spokojnie, zdrowo się odżywiają i mniej stresują mają większe szanse na spłodzenie syna, a ci którym bardziej doskwiera stres mogą przygotować się na narodziny córeczki.