Płeć dziecka – jak ją zaplanować?

Mama karmiąca dziecko piersią
Płeć dziecka po cichu planujemy sobie, czasem jeszcze zanim kobieta zostanie mamą. Czy planowanie płci dziecka przy pierwszej ciąży ma sens? Jak starać się o córkę, a jak o syna? Zobacz zaskakujące wyniki badań.
/ 23.01.2012 10:49
Mama karmiąca dziecko piersią

Płeć dziecka w teorii

Powszechnie krążąca teoria z jaką możemy się spotkać mówi o tym, że największe prawdopodobieństwo na poczęcie dziewczynki jest wtedy, gdy współżyjemy kilka dni przed owulacją. Wtedy to plemniki zawierające chromosom X (decydujące o płci żeńskiej), które są cięższe, mogą dłużej przetrwać w drogach rodnych od plemników zawierających chromosom Y (decydujący o płci męskiej) i  mają szansę dotrwać do momentu aż dojrzeje komórka jajowa. Według tej teorii, aby począć chłopca należy poczekać ze współżyciem do owulacji – wtedy to plemniki z chromosomem Y zdecydowanie szybciej poruszające się od tych z chromosomem X, będą pierwsze i dostaną się do jajeczka przed konkurencją. Tyle teorii. A jak to wygląda w praktyce?

Polecamy: Kobiety chcą mieć córki, a mężczyźni synów

Badania mówią co innego...

Zależność między czasem współżycia a płcią urodzonego dziecka została zbadana. Kobiety stosujące komputer cyklu z zamiarem zajścia w ciążę (komputer można stosować także jako antykoncepcję), informowały komputer cyklu o momencie współżycia, a następnie po okresie ciąży - o płci urodzonego dziecka. Wyniki zdecydowanie zaskoczą wszystkich zwolenników obiegowej teorii, którą opisywaliśmy wyżej. Okazało się bowiem, że współżycie w czasie owulacji to szansa na poczęcie dziewczynki, a współżycie kilka dni przed owulacją skutkuje urodzeniem syna – czyli wyniki tego badania były dokładnie odwrotnie, niż powszechnie przyjęta teoria o planowaniu płci dziecka. Na podstawie tego badania komputer został wzbogacony o funkcję planowania płci dziecka, której skuteczność określono na poziomie 80%, czyli dość wysoko.

Zatem chłopiec czy dziewczynka? Pamiętajmy, że wyobrażenia co do naszego dziecka mogą być zupełnie inne niż rzeczywistość. Choć badania naukowe potwierdzają, że mali chłopcy są zdecydowanie bardziej ruchliwi, energiczni i ciekawscy świata, a dziewczyny – bardziej uzależniają swoje zachowanie od aprobaty matek i szukają z nimi znacznie częściej kontaktu wzrokowego, to może się zdarzyć, że twoja wymarzona córka będzie miała w sobie naturę odkrywcy i nie utrzymasz jej w miejscu, za to chłopiec będzie godzinami bawił się klockami. I będzie to całkiem naturalne.

Zobacz także: Imiona dla dzieci

Źródło: informacja prasowa Babycomp /ah

Redakcja poleca

REKLAMA