Otyłość a ciąża

Witam serdecznie! Jestem dość otyłą osobą lecz również niezwykle aktywną, chodzę na basen przynajmniej dwa razy w tygodniu po 2 godziny i prowadzę aktywny tryb życia.
/ 18.05.2009 14:08
Otyłość a ciąża

Witam serdecznie! Jestem dość otyłą osobą lecz również niezwykle aktywną, chodzę na basen przynajmniej dwa razy w tygodniu po 2 godziny i prowadzę aktywny tryb życia: szkoła, praca itp. Mam pytanie: czy istnieje jakieś niebezpieczeństwo dla płodu, bo planuję zajść w ciążę. Tabletki antykoncepcyjne odstawiłam jakieś 1,5 tygodnia temu. Ogólnie mam dobre wyniki badań, ale trochę za niski cholesterol oraz czasami trochę za niski cukier, jestem rodzinnie obciążona cukrzycą, dlatego kontroluję poziom cukru. Bardzo proszę o poradę i czy powinnam się czegoś obawiać ze względu na moją tuszę? Dziękuję z góry za odpowiedź.


czarna767g
Warto odczekać 3-6 miesięcy od odstawienia tabletek antykoncepcyjnych i dopiero po tym czasie starać się o potomstwo. Ma to związek z tym, że antykoncepcja hormonalna powoduje zmiany w śluzówce macicy i zmiany te ustępują po około 3 cyklach (według opinii lekarzy). Zmiany te mogą czasami utrudniać zagnieżdżenie w ścianie macicy, w wyniku czego może dochodzić do poronienia. Już teraz proszę zacząć przyjmować kwas foliowy (można kupić go w aptece bez recepty). Myślę, że warto byłoby się skontaktować z dietetykiem, aby ustalił dla pani dietę w okresie ciąży. Czasami zdarza się, że u kobiet otyłych jest większa predyspozycja do wystąpienia gestozy (objawy to białkomocz, nadciśnienie, obrzęki) oraz cukrzycy ciężarnej (pani jeszcze ma to obciążenie rodzinne). Jednak nie oznacza to, że osoby otyłe nie mogą, nie powinny, czy coś podobnego, zachodzić w ciążę - natomiast oznacza to, że taką ciążę powinien prowadzić dobry specjalista ginekolog.
W ciąży trzeba będzie uważać na tzw. zachcianki, ale tylko takie typu słodycze - puste kalorie i węglowodany. Absolutnie nie mam tu na myśli żadnego odchudzania. Powodzenia.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/25.01.2010 19:44
witam mam31lat jestem tez otyla mam dobre z mezem wyniki tylko ginekolog powiedzial mi ze dopuki nie schudne nie pszepisze mi zadnych tabletek a z moja dieta nici pomozcie co mam robic