Krótka szyjka - można współżyć?

Jestem w 21. tygodniu drugiej ciąży. Pierwsza ciąża przeszła ok. Od 5 tygodni biorę codziennie No-spe 1xdz, magne B6, lekarz mówił, że mam miękką macicę.
/ 24.02.2012 10:28

Krótka szyjka - można współżyć?

Jestem w 21. tygodniu drugiej ciąży. Pierwsza ciąża przeszła ok. Od 5 tygodni biorę codziennie No-spe 1xdz, magne B6, lekarz mówił, że mam miękką macicę. Szyjka 2,5cm z usg. Jestem na zwolnieniu lekarskim. Proszę powiedzieć co mi wolno a na co powinnam uważać. Jak w takim przypadku wygląda między innymi sprawa sexu tak raz na tydzień. Czy raczej nie wolno? Staram się odpoczywać ale nie wiem tak konkretnie co mogę a czego nie.

Kaśka

Jeśli lekarz ocenił, że szyjka uległa skróceniu należy powstrzymać się od współżycia. Krotka szyjka macicy jest przeciwwskazaniem do uprawiania seksu nawet raz w miesiącu a już tym bardziej raz w tygodniu. Swoje wątpliwości pytania warto omawiać bezpośrednio podczas wizyty u lekarza prowadzącego ciążę. Nie sposób napisać jakiejś listy czynności, których nie może pani wykonywać. Powinna pani unikać czynności, które wymagają przebywania w pozycji stojącej i kucznej. Bowiem w tej pozycji siła przyciągania ziemskiego (działa w dół) wzmaga ucisk na szyjkę macicy. To może być przyczyną jej  skracania się oraz rozwierania. Zatem odpada sprzątnie, noszenie siatek z zakupami, stanie przy garnkach itd., itd. niestety nie sposób tego wszystkiego wymienić. W takich przypadkach należy jak najwięcej odpoczywać tzn. po prostu polegiwać np. na lewym boku. Po prostu spokojny, harmonijny tryb życia.

Zobacz:

Skracanie się szyjki macicy

Szyjka macicy

Pozdrawiam serdecznie