Kiedy zajść w ciążę – ciąża po 25. roku życia

opryszczka w ciąży fot. Fotolia
Dobra wiadomość dla pań, które zdecydowały się na macierzyństwo po 25. roku życia. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego doszli do zaskakujących wniosków!
Marta Słupska / 04.07.2019 17:02
opryszczka w ciąży fot. Fotolia

Czy w takim razie nie ma się po co zbytnio spieszyć z zajściem w pierwszą ciążę?

Kiedy zajść w ciążę?

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego zbadali, jak wiek kobiety zachodzącej w pierwszą ciążę przekłada się na długość jej życia. Eksperyment przeprowadzono na szeroką skalę – przebadano bowiem ponad 200,000 Amerykanek. Wnioski? Te z nich, które zaszły w ciążę po 25. roku życia żyły aż o 11% dłużej niż te, które na zostanie mamami zdecydowały się wcześniej. Wyniki badań opublikowano w  „American Journal of Public Health”.

Urodziła, chociaż wiedziała, że dziecko umrze po porodzie

Naukowcy są zdania, że wynik badania wiąże się z dwiema sprawami. Po pierwsze panie, które świadomie zachodzą później w ciążę, mają często lepiej ugruntowaną pozycję społeczną i lepszą sytuację ekonomiczną, a więc jakość ich życia i zdrowia również jest lepsza. Po drugie zaś, skoro kobieta zachodzi w ciążę w późniejszym wieku, oznacza to, że jest silniejsza i zdrowsza, a jej szanse na długie życie rosną.

Oczywiście nie oznacza to, że lekarze będą teraz zalecać późne decydowanie się na potomstwo. Warto pamiętać, że późne macierzyństwo zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia komplikacji okołoporodowych oraz wad wrodzonych u dziecka.

Szokujące porady dla ciężarnych sprzed lat