Kiedy obchodzić imieniny Grzegorza?

"Na Świętego Grzegorza, rzeki idą do morza" mówi ludowe przysłowie. Jednak niemalże co miesiąc można świętować imieniny Grześka, Grzegorza, Grzesia, Grzecha. Przypomniane przysłowie odnosi się do tych panów, którzy swoje imieniny świętują wraz z nadejściem wiosny.
/ 21.02.2011 17:00

imieniny Grzegorza

fot. Fotolia

Może właśnie to zwiastowanie wiosny sprawia, że chłopcy, mężczyźni: seniorzy i juniorzy noszący to imię charakteryzują się pogodą ducha, życzliwością i radością. W samej tradycji kościoła katolickiego wspomina się blisko trzynastu Świętych Grzegorzów, których życie przypadało na różne okresy rozwoju cywilizacji, począwszy od Świętego Grzegorza Cudotwórcy, jednego z Ojców Kościoła, żyjącego w trzecim wieku n.e, a skończywszy na zmarłym w roku 1900 Grzegorzu Grassi - włoskim biskupie i męczenniku z Zakonu Franciszkanów. Wśród Świętych Grzegorzów było trzech Ojców Kościoła, czterech papieży, uczeni i wysocy dostojnicy Kościoła.

Co to znaczy mieć za patrona Świętego Grzegorza?

Nosząc imię Grzegorz - chłopiec, a w dalszych latach mężczyzna otrzymuje szereg cech wspólnych dla wszystkich świętych o tym imieniu. Mając za patrona św. Grzegorza dąży się do dokonywania rzeczy dużych i nie zawsze osiągalnych dla ogółu, zmierza się ku dokonywaniu odkryć, przekraczaniu barier, niekiedy trzeba udać się na chwile odosobnienia, by przemyśleć szereg spraw i problemów.

Źródłosłów imienia Grzegorz

Imię Grzegorz pochodzi z języka greckiego: Grêgorikós to słowo oznaczające czuwającego i czujnego, łacińska wersja słowa nie zniekształciła zbytnio wymowy imienia: Gregorius. Czuwanie w tej sytuacji odnosi się głównie do gotowości trwania na gorliwej modlitwie. Grzegorza cechuje też gotować do czujnej uwagi – oznacza to, że wykazuje on umiejętność skoncentrowania uwagi na ważnych kwestiach, upór w dążeniu do celu, stanowczość i planowość działania.

Kim się opiekuje Grzegorz?

Święty Grzegorz jest patronem studentów, nauczycieli, naukowców, chórów szkolnych, muzyków i piosenkarzy. Zatem mogą go obrać sobie za patrona gimnazjaliści – którym patron studentów z pewnością pomoże w zdobywaniu kolejnych szczebli edukacyjnych. 

Polecamy: Sprawdź kim był św. Wiktor?

Bo wszystkie Grześki, to fajne chłopaki

Znajomość z Grzegorzem może okazać się twardym, acz smacznym orzechem do zgryzienia. Twardym dlatego, że Grzesiek nie lubi tracić czasu na spotkania, które nie dają mu osobistej satysfakcji, nie utrzymuje kontaktu z ludźmi, którzy nie zrobili na nim wystarczająco dobrego wrażenia. Trudność polega również na tym, że trzeba stale za Grzegorzem podążać w świat jego pasji, ambicji i niekiedy pewnej arogancji. Smak tego orzecha wart jest tak dużego zachodu. Rozmowy z Grześkami nigdy nie nudzą, nie będziesz też z nim tracić czasu – bo strata czasu to dla Grzegorza strata nieoceniona.

Jest to osoba stała, wierna, pomocna, często też cechą Grześków jest ich inteligencja. Stałość nie oznacza jednak, że Grzegorz nie będzie zmieniał się i dostosowywał, gdy będzie wymagała tego sytuacja.

Kiedy wypadają imieniny Grzegorza?

Imieniny Grzegorza obchodzić można niemalże co miesiąc, każda data związana jest z innym wielkim znanym Grzegorzem:

17 listopad – Grzegorz Cudotwórcza żyjący w 3 wieku n.e. twórca kościoła ormiańskiego, Grzegorz z Tours
2 stycznia – Grzegorz z Nazjanzu
10 stycznia – Grzegorz z Nyssy
3 września – papież Grzegorz I, jako twórca chorału jest patronem chórów szkolnych i piosenkarzy
11 lutego – papież Grzegorz II
10 grudnia – papież Grzegorz III

Czytaj także: Kim byli pierwsi Jakubowie?

Redakcja poleca

REKLAMA