fot. Fotolia
Może właśnie to zwiastowanie wiosny sprawia, że chłopcy, mężczyźni: seniorzy i juniorzy noszący to imię charakteryzują się pogodą ducha, życzliwością i radością. W samej tradycji kościoła katolickiego wspomina się blisko trzynastu Świętych Grzegorzów, których życie przypadało na różne okresy rozwoju cywilizacji, począwszy od Świętego Grzegorza Cudotwórcy, jednego z Ojców Kościoła, żyjącego w trzecim wieku n.e, a skończywszy na zmarłym w roku 1900 Grzegorzu Grassi - włoskim biskupie i męczenniku z Zakonu Franciszkanów. Wśród Świętych Grzegorzów było trzech Ojców Kościoła, czterech papieży, uczeni i wysocy dostojnicy Kościoła.
Co to znaczy mieć za patrona Świętego Grzegorza?
Nosząc imię Grzegorz - chłopiec, a w dalszych latach mężczyzna otrzymuje szereg cech wspólnych dla wszystkich świętych o tym imieniu. Mając za patrona św. Grzegorza dąży się do dokonywania rzeczy dużych i nie zawsze osiągalnych dla ogółu, zmierza się ku dokonywaniu odkryć, przekraczaniu barier, niekiedy trzeba udać się na chwile odosobnienia, by przemyśleć szereg spraw i problemów.
Źródłosłów imienia Grzegorz
Imię Grzegorz pochodzi z języka greckiego: Grêgorikós to słowo oznaczające czuwającego i czujnego, łacińska wersja słowa nie zniekształciła zbytnio wymowy imienia: Gregorius. Czuwanie w tej sytuacji odnosi się głównie do gotowości trwania na gorliwej modlitwie. Grzegorza cechuje też gotować do czujnej uwagi – oznacza to, że wykazuje on umiejętność skoncentrowania uwagi na ważnych kwestiach, upór w dążeniu do celu, stanowczość i planowość działania.
Kim się opiekuje Grzegorz?
Święty Grzegorz jest patronem studentów, nauczycieli, naukowców, chórów szkolnych, muzyków i piosenkarzy. Zatem mogą go obrać sobie za patrona gimnazjaliści – którym patron studentów z pewnością pomoże w zdobywaniu kolejnych szczebli edukacyjnych.
Polecamy: Sprawdź kim był św. Wiktor?
Bo wszystkie Grześki, to fajne chłopaki
Znajomość z Grzegorzem może okazać się twardym, acz smacznym orzechem do zgryzienia. Twardym dlatego, że Grzesiek nie lubi tracić czasu na spotkania, które nie dają mu osobistej satysfakcji, nie utrzymuje kontaktu z ludźmi, którzy nie zrobili na nim wystarczająco dobrego wrażenia. Trudność polega również na tym, że trzeba stale za Grzegorzem podążać w świat jego pasji, ambicji i niekiedy pewnej arogancji. Smak tego orzecha wart jest tak dużego zachodu. Rozmowy z Grześkami nigdy nie nudzą, nie będziesz też z nim tracić czasu – bo strata czasu to dla Grzegorza strata nieoceniona.
Jest to osoba stała, wierna, pomocna, często też cechą Grześków jest ich inteligencja. Stałość nie oznacza jednak, że Grzegorz nie będzie zmieniał się i dostosowywał, gdy będzie wymagała tego sytuacja.
Kiedy wypadają imieniny Grzegorza?
Imieniny Grzegorza obchodzić można niemalże co miesiąc, każda data związana jest z innym wielkim znanym Grzegorzem:
17 listopad – Grzegorz Cudotwórcza żyjący w 3 wieku n.e. twórca kościoła ormiańskiego, Grzegorz z Tours
2 stycznia – Grzegorz z Nazjanzu
10 stycznia – Grzegorz z Nyssy
3 września – papież Grzegorz I, jako twórca chorału jest patronem chórów szkolnych i piosenkarzy
11 lutego – papież Grzegorz II
10 grudnia – papież Grzegorz III
Czytaj także: Kim byli pierwsi Jakubowie?