Kiedy ciąża cię zaskoczy

Kiedy ciąża cię zaskoczy
Czasem dziecko zjawia się niespodziewanie i nie w porę. To jeden z największych kobiecych stresów, któremu trzeba stawić czoła. Zrób to umiejętnie.
/ 01.10.2008 15:52
Kiedy ciąża cię zaskoczy
Czujesz, że straciłaś kontrolę nad swoim życiem. W Twojej głowie kłębią się wątpliwości: jak zdołamy utrzymać dziecko, gdzie będziemy mieszkać, co z moją pracą? Do tego trzeba jeszcze spłacić kredyt albo skończyć studia.

Jeśli wcześniej nie miałaś do czynienia z niemowlęciem, możesz czuć lęk, czy będziesz potrafiła się nim opiekować, czy będziesz dobrą matką. Trudne uczucia mogą być tylko pierwszą reakcją na wiadomość o ciąży, z czasem ich intensywność zmaleje. Gdy poświęcisz uwagę rozwiązywaniu konkretnych problemów, stopniowo oswoisz się z nową sytuacją i zaczniesz dostrzegać jasne strony macierzyństwa.

Kochanie, będziesz ojcem
Twoi bliscy jeszcze nic nie wiedzą. Pełna obaw wyobrażasz sobie scenę, w której mówisz swojemu partnerowi: "Będziemy mieli dziecko". Tak wiele teraz zależy od jego reakcji, od tego, czy zaakceptuje ciążę i będzie Cię wspierał, otoczy Cię czułością i troską. Jeśli tak się stanie, na pewno poczujesz się bezpieczniej, będziecie mogli wspólnie szukać najlepszych rozwiązań i podejmować ważne decyzje. Macie na to prawie 9 miesięcy. To dużo czasu, żeby sobie wszystko poukładać i przygotować się na przyjęcie dziecka.

Musisz wiedzieć, że najbliższe miesiące będą dla Ciebie i Twojego mężczyzny czasem przemian psychicznych. On też może teraz przeżywać różne trudne uczucia, razem będzie Wam łatwiej stawić im czoła. Nie koncentrujcie się na samych trudnościach, rozmawiajcie często o jasnych stronach rodzicielstwa. Pamiętajcie – akceptacja ciąży i mającego się narodzić dziecka jest procesem. Wasze uczucia będą się zmieniały w miarę rozwoju ciąży. W tym czasie macie szansę zbudować emocjonalną więź z dzieckiem. Wiadomość o jego istnieniu jest początkiem tej więzi, a początki często bywają trudne.
Doktorze, proszę mnie prowadzić
Początek ciąży to również czas gwałtownych przemian hormonalnych, które mogą się objawiać drażliwością i chwiejnością emocjonalną. Gdy Twoje ciało przyzwyczai się do nowego stanu i odzyska równowagę, będzie Ci łatwiej radzić sobie z trudnymi uczuciami. Może się też okazać, że większość tych uczuć po prostu się "rozpuści", gdy usłyszysz bicie serduszka Twojego dziecka, zobaczysz na monitorze jego paluszki, czy poczujesz, jak się rusza w Twoim brzuchu.

W opanowaniu stresu z pewnością pomoże wczesny wybór budzącego zaufanie lekarza prowadzącego ciążę. Kontakt z fachowcem pozwoli Ci się poczuć pewniej. Podczas wizyty dowiesz się, ile tygodni ma Twoje maleństwo i poznasz przybliżony termin porodu. Lekarz zleci niezbędne badania i powie Ci, jak o siebie dbać. Będzie Ci towarzyszył aż do momentu rozwiązania, czuwając nad zdrowiem Twojego dziecka i Twoim. Taka relacja z lekarzem da Ci wsparcie i będzie budować Twoje poczucie bezpieczeństwa.

Witaj, maleństwo
Chwila, gdy dowiadujesz się, że jesteś w ciąży, zwiastuje rozstanie z Twoim dzieciństwem. Od tej pory musisz wziąć na siebie odpowiedzialność za rozwijające się w Twoim łonie dziecko. Pożegnanie własnego dzieciństwa może budzić smutek, żal, czy przygnębienie. Tracisz beztroskę dotychczasowego życia i poczucie wolności. Możesz doświadczać wielu trudnych, często sprzecznych i zmiennych uczuć. Nie warto z nimi walczyć, odrzucane czy spychane w ciemny kąt, i tak prędzej czy później dojdą do głosu. Nie pozwól też, żeby Cię wciągały czy zalewały, nie poddawaj im się. W obydwu przypadkach tracisz cenną energię. Będzie najlepiej dla Ciebie i Twojego maleństwa, gdy po prostu pozwolisz tym trudnym emocjom być; spróbuj je zaakceptować i zrozumieć. Możesz się też bać, czy donosisz ciążę i urodzisz zdrowe dziecko, czy dasz radę udźwignąć tę odpowiedzialność. Ciąża wymaga zmiany trybu życia, wiąże się z koniecznością rezygnacji z przyzwyczajeń. Wszystko to jest częścią procesu dojrzewania do nowej roli życiowej – roli matki. Dziel się tymi obawami z bliskimi osobami, szczególnie ze swoim mężczyzną.

Gdybyś jednak poczuła, że nie radzisz sobie z burzą emocji, nie podejmuj pochopnie żadnych życiowych decyzji, żeby temu zaradzić. Możliwe, że odezwały się jakieś Twoje nierozwiązane problemy z przeszłości. Poszukaj grupy wsparcia dla kobiet w ciąży lub zwróć się o pomoc do psychoterapeuty. Ciąża to świetny czas, by zajrzeć w głąb siebie i uwolnić się od ograniczeń przeszłości.

Monika Popowicz, pedagog terapeuta

Redakcja poleca

REKLAMA