POLECAMY

Kiedy ciąża cię zaskoczy

Czasem dziecko zjawia się niespodziewanie i nie w porę. To jeden z największych kobiecych stresów, któremu trzeba stawić czoła. Zrób to umiejętnie.
Kiedy ciąża cię zaskoczy
Czujesz, że straciłaś kontrolę nad swoim życiem. W Twojej głowie kłębią się wątpliwości: jak zdołamy utrzymać dziecko, gdzie będziemy mieszkać, co z moją pracą? Do tego trzeba jeszcze spłacić kredyt albo skończyć studia.

Jeśli wcześniej nie miałaś do czynienia z niemowlęciem, możesz czuć lęk, czy będziesz potrafiła się nim opiekować, czy będziesz dobrą matką. Trudne uczucia mogą być tylko pierwszą reakcją na wiadomość o ciąży, z czasem ich intensywność zmaleje. Gdy poświęcisz uwagę rozwiązywaniu konkretnych problemów, stopniowo oswoisz się z nową sytuacją i zaczniesz dostrzegać jasne strony macierzyństwa.

Kochanie, będziesz ojcem
Twoi bliscy jeszcze nic nie wiedzą. Pełna obaw wyobrażasz sobie scenę, w której mówisz swojemu partnerowi: "Będziemy mieli dziecko". Tak wiele teraz zależy od jego reakcji, od tego, czy zaakceptuje ciążę i będzie Cię wspierał, otoczy Cię czułością i troską. Jeśli tak się stanie, na pewno poczujesz się bezpieczniej, będziecie mogli wspólnie szukać najlepszych rozwiązań i podejmować ważne decyzje. Macie na to prawie 9 miesięcy. To dużo czasu, żeby sobie wszystko poukładać i przygotować się na przyjęcie dziecka.

Musisz wiedzieć, że najbliższe miesiące będą dla Ciebie i Twojego mężczyzny czasem przemian psychicznych. On też może teraz przeżywać różne trudne uczucia, razem będzie Wam łatwiej stawić im czoła. Nie koncentrujcie się na samych trudnościach, rozmawiajcie często o jasnych stronach rodzicielstwa. Pamiętajcie – akceptacja ciąży i mającego się narodzić dziecka jest procesem. Wasze uczucia będą się zmieniały w miarę rozwoju ciąży. W tym czasie macie szansę zbudować emocjonalną więź z dzieckiem. Wiadomość o jego istnieniu jest początkiem tej więzi, a początki często bywają trudne.

Doktorze, proszę mnie prowadzić
Początek ciąży to również czas gwałtownych przemian hormonalnych, które mogą się objawiać drażliwością i chwiejnością emocjonalną. Gdy Twoje ciało przyzwyczai się do nowego stanu i odzyska równowagę, będzie Ci łatwiej radzić sobie z trudnymi uczuciami. Może się też okazać, że większość tych uczuć po prostu się "rozpuści", gdy usłyszysz bicie serduszka Twojego dziecka, zobaczysz na monitorze jego paluszki, czy poczujesz, jak się rusza w Twoim brzuchu.

W opanowaniu stresu z pewnością pomoże wczesny wybór budzącego zaufanie lekarza prowadzącego ciążę. Kontakt z fachowcem pozwoli Ci się poczuć pewniej. Podczas wizyty dowiesz się, ile tygodni ma Twoje maleństwo i poznasz przybliżony termin porodu. Lekarz zleci niezbędne badania i powie Ci, jak o siebie dbać. Będzie Ci towarzyszył aż do momentu rozwiązania, czuwając nad zdrowiem Twojego dziecka i Twoim. Taka relacja z lekarzem da Ci wsparcie i będzie budować Twoje poczucie bezpieczeństwa.

Witaj, maleństwo
Chwila, gdy dowiadujesz się, że jesteś w ciąży, zwiastuje rozstanie z Twoim dzieciństwem. Od tej pory musisz wziąć na siebie odpowiedzialność za rozwijające się w Twoim łonie dziecko. Pożegnanie własnego dzieciństwa może budzić smutek, żal, czy przygnębienie. Tracisz beztroskę dotychczasowego życia i poczucie wolności. Możesz doświadczać wielu trudnych, często sprzecznych i zmiennych uczuć. Nie warto z nimi walczyć, odrzucane czy spychane w ciemny kąt, i tak prędzej czy później dojdą do głosu. Nie pozwól też, żeby Cię wciągały czy zalewały, nie poddawaj im się. W obydwu przypadkach tracisz cenną energię. Będzie najlepiej dla Ciebie i Twojego maleństwa, gdy po prostu pozwolisz tym trudnym emocjom być; spróbuj je zaakceptować i zrozumieć. Możesz się też bać, czy donosisz ciążę i urodzisz zdrowe dziecko, czy dasz radę udźwignąć tę odpowiedzialność. Ciąża wymaga zmiany trybu życia, wiąże się z koniecznością rezygnacji z przyzwyczajeń. Wszystko to jest częścią procesu dojrzewania do nowej roli życiowej – roli matki. Dziel się tymi obawami z bliskimi osobami, szczególnie ze swoim mężczyzną.

Gdybyś jednak poczuła, że nie radzisz sobie z burzą emocji, nie podejmuj pochopnie żadnych życiowych decyzji, żeby temu zaradzić. Możliwe, że odezwały się jakieś Twoje nierozwiązane problemy z przeszłości. Poszukaj grupy wsparcia dla kobiet w ciąży lub zwróć się o pomoc do psychoterapeuty. Ciąża to świetny czas, by zajrzeć w głąb siebie i uwolnić się od ograniczeń przeszłości.

Monika Popowicz, pedagog terapeuta
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/10 lat temu
urodziłam synka jak miałm 18 lat ale jestem szczęśliwa dziecko przynosi wiele radości nie zostałam sama chociaż czasami brakuje mi tej wolności nastolatki
/11 lat temu
Miałam 16 lat. Ciąża, ślub cywilny za zgodą sądu. Strach i złość na siebie, na to maleństwo w brzuchu. Teraz...Piotruś ma 7 lat, poszedł do szkoły. Tata pojawia się okazjonalnie. Jesteśmy po rozwodzie. Mam dobrą pracę, która daje mi wiele satysfakcji. Staram się być dobrą, ciepłą i kochającą mamą, ale to nie zawsze wychodzi. Często jestem wściekła bez powodu, drobne rzeczy doprowadzają mnie do szewskiej pasji. Mimo wszystko cieszę się, że Go mam. Bardzo się kochamy. To facet mojego życia.
/11 lat temu
od 2 miesięcy jestem 20 letnią matką. było ciężko to prawda,ale patrząśc codzien w oczy swojego syna ,wiem ze tak musiało być.jest cudem który był mi przeznaczony.
POKAŻ KOMENTARZE (2)