POLECAMY

Józefina - patronka Sudanu

Józefina to niegdyś bardzo popularne imię. Skąd się wzięło? Kim była święta, która je nosiła? Poznaj jej historię!
Józefina - patronka Sudanu fot. Fotolia

Krótka historia świętej Józefiny

Józefina Bakhita urodziła się w II połowie XIX wieku w małej wiosce w Sudanie, w plemieniu Dagiu. Ojciec jej należał do plemiennej elity – był pomocnikiem sołtysa. W rodzinie było sześcioro dzieci: trzy dziewczynki i trzech chłopców.  Kiedy Józefina miała pięć lat, jej starszą siostrę porwali handlarze niewolników. To wydarzenie położyło się cieniem na całym życiu Józefiny.

Kilka lat później ośmioletnia Józefina też została porwana przez arabskich handlarzy niewolników. To właśnie oni nadali jej imię Bakhita, co znaczy „szczęśliwa”. Pięciokrotnie była sprzedawana kolejnym właścicielom. Niektórzy byli w stosunku do niej okrutni, bili ją i poniżali. W końcu ostatni właściciel niewolnicy Józefiny, włoski wicekonsul w Chartumie, wystąpił o zwrócenie jej wolności. Bakhita wyjechała razem z nim do Włoch, gdzie została adoptowana przez rodzinę Micheli. Józefina opiekowała się ich córką Alice. Potem obie dziewczyny trafiły do szkoły w Wenecji, prowadzonej przez zakonnice.

Fot. Fotolia

Bakhita dostała od człowieka, który przywiózł je do szkoły, srebrny krucyfiks. Józefina wspominała po latach: Kiedy mi go dawał, pocałował go z namaszczeniem. Potem wyjaśnił mi, że Jezus Chrystus, Syn Boży, umarł za nas. Patrzyłam na to prawie jak na tajemnicę, zostałam napełniona tajemniczą siłą i poczułam w środku coś, czego nie rozumiałam. Gdybym znała Boga w czasie, gdy byłam niewolnicą, o ileż mniej bym cierpiała.

Bakhita przyjęła wiarę chrześcijańską w 1890 roku, a w 1893 wstąpiła do Zgromadzenia Instytutu Kanosjańskich Córek Miłosierdzia. Po złożeniu ślubów zakonnych w 1896 roku, przez następne 50 lat służyła jako siostra kanosjanka. Wszyscy, którzy się z nią zetknęli, podkreślali jej dobroć, chęć niesienia pomocy, takt i delikatność. Mówiono o niej Nasza Czarna Matka. Tuż przed śmiercią Józefina powiedziała: Nie smućcie się. Ja nadal będę z wami. Jeśli Pan mi pozwoli, ześlę wam z Nieba wiele łask dla zbawienia dusz. Zmarła w 1947 roku.

Skąd pochodzi imię Józefina?

Imię Józefina to żeńska forma imienia Józef.

Czemu patronuje święta Józefina?

Święta Józefina jest patronką Sudanu.

Dzień św. Józefiny – 8 lutego.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)