POLECAMY

Józef, Józefa, Józefina

Imię hebrajskie; za jego twórcę uważa się biblijną Rachelę, która swojego bardzo oczekiwanego męskiego potomka nazwała „Josef”, co w swobodnym przekładzie można zinterpretować: „niech Bóg da syna”.
Józef, Józefa, Józefina

Polscy synowie zaczęli otrzymywać to imię od czasów Odrodzenia; nieco później dołączyły do nich córki, jako Józefiny i Józefy. Józef zdobył znaczne uznanie nie tylko w formie imienia, ale również pod postacią „składnika” licznych nazwisk, np. Józefowicz. Popularnością cieszy się w wielu krajach oraz... w kalendarzu. Bowiem jego imieniny pojawiają się w ciągu roku tyle razy, ile jest w nim miesięcy: 4, 14, 15 i 28 lutego, 1 i 19 marca, 1 maja, 23 czerwca, 4 lipca, 27 sierpnia, 18 września i 14 listopada. Żeńskie odpowiedniki wypadają pod tym względem nieporównywalnie słabiej. Józefa obchodzi imieniny 14 lutego i 3 października, a Józefina – 12 marca.

Osoby o tych imionach z reguły są pogodne, ale niekiedy przejawiają skłonność do melancholii. Ogromnie cenią tradycję i wszelkie wartości moralne, choć niektórzy zarzucają im nadmierny konserwatyzm.

Niebawem wielu nieżonatych Józefów zapragnie założyć szczęśliwą rodzinę. Na ogół na samych chęciach się nie skończy. Józefiny i Józefy będą także miały sporo sprzyjających okoliczności w szeroko rozumianych sprawach sercowych. Powinny jednak uważać na oszustów matrymonialnych. Przez jakiś czas mogą stanowić szczególnie pożądany obiekt dla tego rodzaju osobników.

Źródło: Książka "Magia imion" (Wydawnictwo Printex)

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)