POLECAMY

Historia świętego Jerzego

Święty Jerzy jest postacią bardzo popularną w Kościele Wschodnim. Mało kto wie, że nazwa rosyjskiej drobnej monety kopiejka pochodzi od umieszczanego niegdyś na jej rewersie wizerunku świętego Jerzego na koniu z kopią w ręku.
Historia świętego Jerzego fot. Fotolia

Krótka historia świętego Jerzego

Urodził się w Kapadocji w pobożnej rodzinie chrześcijańskiej w III wieku. Wstąpił na służbę do legionów rzymskich. Solidny i sumienny, traktujący wszystkie swoje obowiązki bardzo odpowiedzialnie, szybko awansował i jako młody jeszcze człowiek został dowódcą legionu. Kiedy za panowania cesarza Dioklecjana nasiliły się prześladowania chrześcijan, Jerzy zrezygnował ze swojego stanowiska, majątek rozdał ubogim i wdał się w polemikę z cesarzem. Odpierał zarzuty stawiane chrześcijanom – oczywiście bezskutecznie. Cesarz kazał go wtrącić do więzienia, gdzie przetrzymywał go przez siedem lat, poddając Jerzego w tym czasie najcięższym torturom. W końcu w roku 304 kazał go ściąć mieczem.

Co oznacza imię Jerzy?

Imię Jerzy pochodzi od greckiego geórgos – rolnik.

Komu patronuje święty Jerzy?

Święty Jerzy jest patronem żołnierzy, rycerzy i wszystkich ludzi mających związek z bronią, rusznikarzy, kawalerzystów, harcerzy i skautów. Jego wstawiennictwa wzywają chorzy cierpiący na dolegliwości skórne, choroby weneryczne, trędowaci i ukąszeni przez żmiję. Proszony jest o pomoc w przypadku epidemii.

Dzień św. Jerzego – 23 kwietnia.

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)