POLECAMY

Dwóch świętych Dominików

Świętych Dominików było dwóch. Jeden z nich to Dominik Guzman, a drugi - Dominik Savio. Poznaj ich historię i sprawdź, komu patronują oraz, kiedy obchodzimy ich święto?

Fot. Fotolia

Dominik to imię dzisiaj dość rzadkie, warte jednak przypomnienia. Znamy co najmniej dwóch świętych noszących imię Dominik.

Krótka historia Dominika Guzmana

Przyszedł na świat około 1170 roku w Hiszpanii, w znakomitym rodzie Guzmanów z Kastylii. Po studiach został kanonikiem w Osmie. W tym czasie w południowej Francji działała sekta albigensów, którzy zaprzeczali podstawowym prawdom wiary, jak Trójca Święta, Wcielenie Syna Bożego i odkupienie, odrzucali sakramenty, burzyli kościoły, niszczyli obrazy i krzyże. Biskupi francuscy byli w stosunku do nich bezradni. Dominik poradził im, aby głosili Ewangelię naśladując Chrystusa w ubóstwie i wyrzeczeniu. Sam też podjął się tego zadania, skupiając wokół siebie licznych kapłanów ochotników, z których powstał później zakon dominikanów. Dominik zmarł w 1221 roku.

Czyim patronem jest św. Dominik Guzman?

Święty Dominik Guzman jest patronem Bolonii, Kordoby i Madrytu oraz zakonów dominikanów i dominikanek.

Dzień św. Dominika Guzmana – 8 sierpnia.

Dominik Savio i jego krótka historia

Jest najmłodszym kanonizowanym przez Kościół i już choćby z tego względu warto poznać tę postać. Urodził się w 1842 roku w wiosce Riva di Chieri w Piemoncie. Ojciec Dominika był rzemieślnikiem, matka krawcowa. Kiedy chłopiec miał dwanaście lat, spotkał Jana Bosco (też późniejszego świętego), który przyjął go do swoje Oratorium w Turynie. Między Dominikiem a Janem Bosco zrodziła się szczególna więź duchowa. Dominik Savio – dziecko przecież – miał wyjątkowo dojrzały stosunek do wiary chrześcijańskiej. Marzył o osiągnięciu świętości. Mówił o niej tak: Tu, na ziemi świętość polega na tym, aby stale być radosny i wiernie wypełniać swoje obowiązki. Niewiele miał czasu na dochodzenie do wytyczonego sobie celu, gdyż zmarł w wieku piętnastu lat. W 1950 roku został kanonizowany. Papież Pius XI powiedział o nim: Mały święty, ale gigant ducha.

Co oznacza imię Dominik?

Imię Dominik pochodzi od łacińskiego słowa dominicus – pański, należący do pana.

Czyim patronem jest św. Dominik Savio?

Święty Dominik Savio jest patronem ministrantów i młodzieży.

Dzień św. Dominika Savio – 9 marca.

Źródło: Słownik patronów chrześcijańskich, Janina Kryńska, Wyd. Printex

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Dominik to jedno z najładniejszych męskich imion. Nie wiem dlaczego się go nie nadaje, tylko Stasie, Franki i Antki - masakra