POLECAMY

Co oznaczają bóle brzucha w ciąży?

Jak odróżnić dolegliwości jelitowe od bólów mogących oznaczać zagrożenie ciąży? Radzi ginekolog położnik.
Co oznaczają bóle brzucha w ciąży? fot. Fotolia
Od wielu lat pobolewa mnie podbrzusze (mam zespół jelita drażliwego). Obawiam się, że przez to zbagatelizuję bóle ciążowe. Czy można odróżnić bóle jelit od tych naprawdę niepokojących?
Asia

Bóle brzucha związane z jelitem drażliwym są bardzo charakterystyczne. Przypominają ból kolkowy o zmiennej lokalizacji – raz boli z prawej, a raz z lewej. Często związane są ze stresem. Dolegliwości bólu jelit nasilają pokarmy bogate w błonnik, który przyspiesza pracę jelit, co powoduje bóle brzucha. Zmniejszają się po wypróżnieniu.

Ból jelit w ciąży

Ból, który może niepokoić w ciąży, przypomina ten miesiączkowy: jest rozlany, tępy, najczęściej w podbrzuszu. Czasem odczuwa się go w postaci skurczów (bolesne "twardnienie macicy"), który narasta, trwa do kilkudziesięciu sekund i ustępuje.
Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Zobacz też:

Na podstawie artykułu w magazynie Mamo to ja
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/2 lata temu
Kamila, świetne czopki. Zawsze działają :)
/3 lata temu
Weroniko, spróbuj sobie czopków eva/qu. Ja w ciąży zaparć nie miałam, zaczęły się po porodzie. Karmiłam piersią i je stosowałam. Są bezpieczne, działają szybko, nic nie boli, do 15 minut jest po sprawie.
/3 lata temu
Mnie męczą bóle brzucha wywołane zaparciami. Byłam u lekarza, badania w porządku. Ponoć zaparcia często towarzyszą ciąży. Lekarz powiedział żeby pić różne napary z ziół, ale nie pomagają, może znacie jakieś skuteczniejsze sposoby?