Brak i liczenie ruchów płodu

Mam pytanie dotyczące ruchów płodu. Jestem w 34 tyg ciąży i od dzisiejszego ranka nie czułam ruchów mojej córeczki. O czym może to świadczyć, czy to coś poważnego? Bardzo proszę o szybką odpowiedź, bardzo się martwię. Dodam, iż mieszkam w Szkocji i dostęp do lekarza mam nieco utrudniony.
/ 23.05.2018 20:01

Brak i liczenie ruchów płodu

Mam pytanie dotyczące ruchów płodu. Jestem w 34 tyg ciąży i od dzisiejszego ranka nie czułam ruchów mojej córeczki. O czym może to świadczyć, czy to coś poważnego? Bardzo proszę o szybką odpowiedź, bardzo się martwię. Dodam, iż mieszkam w Szkocji i dostęp do
lekarza mam nieco utrudniony.

agusiajj

Różna bywa aktywność płodu. Stopień odczuwania ruchów płodu zwykle bywa większy wieczorami, kiedy ciężarna uwalnia się od stresów i jest zrelaksowana. Istnieje pewna metoda liczenia ruchów płodu:
Obserwację rozpoczyna się codziennie o 9.00 rano i kończy o 21.00. Kiedy kobieta poczuje dziesiąty ruch, wówczas odnotowuje aktualną godzinę. W dniu w którym zaobserwowano 10 ruchów kończy się obserwację i do końca dnia nie liczy się ilości ruchów płodu. Dopiero następnego dnia należy ponownie od godziny 9 rano podjąć liczenie ruchów dziecka.
Jeżeli zarejestruje się mniej niż 10 ruchów w ciągu dwóch kolejnych dni obserwacji, to należy następnego dnia niezwłocznie zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę.
Jeżeli po całym dniu obserwacji nie zarejestruje się żadnego ruchu płodu wówczas należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Mam nadzieję, że poczuła pani ruchy swojego maleństwa w tym dniu (opóźnione odpowiedzi czasami wynikają z techniki).

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

Redakcja poleca

REKLAMA