Ból brzucha

Jestem w 13. tygodniu ciąży. Od kilku dni męczy mnie ból dolnej części pleców, a od przedwczoraj mam kłucia w prawym boku.
/ 22.11.2017 14:22

Ból brzucha

Jestem w 13. tygodniu ciąży. Od kilku dni męczy mnie ból dolnej części pleców, a od przedwczoraj mam kłucia w prawym boku. Do tego dochodzą wzdęcia, takie, że nieraz trudno mi oddychać. Czy to normalne? Jest na to jakiś sposób?

 

Agnieszka

Czy to aby na pewno wzdęcia? Jeśli to wzdęcia a nie twardnienie brzucha (stawianie się macicy) to może pani pić herbatkę z kopru włoskiego (jeśli są wynikiem błędu żywieniowego). Wzdęcia w pierwszym trymestrze ciąży najczęściej są niemiłym efektem ubocznego działania progesteronu, powodującego zatrzymywanie wody. Progesteron również spowalnia pracę jelit i ich powiększenie.

Aby zmniejszyć wzdęcia, proszę dbać o regularne wypróżnienia. Lepiej unikać pokarmów gazotwórczych, takich jak np. cebula, kapusta, produkty smażone i tłuste sosy. Dania należy spożywać powoli - w czasie szybkiego jedzenia połyka się dużo powietrza, które sprzyja powstawaniu wzdęć. Bóle pleców najczęściej spowodowane są tym, że stawy, przygotowując się do porodu, nieco się rozluźniają. Jeśli te kłucia są po prawej stronie z tyłu w okolicy nerki i występują np. problemy z oddawaniem moczu - pieczenie, uczucie pełnego pęcherza - proszę udać się do ginekologa.

 

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

Ból brzucha w ciąży - o tych rzeczach musisz wiedzieć!