POLECAMY

Augustyn - od rozwiązłości do świętości

Święty Augustyn jest doskonałym przykładem tego, że każdy może zostać świętym. Początkowo bardzo rozwiązły, a po wielu latach święty - poznaj historię nawrócenia świętego Augustyna i dowiedz się, co oznacza jego imię.

Fot. Fotolia

Krótka historia św. Augustyna

Urodził się w 354 roku w rzymskiej prowincji Tagaście zwanej Numidią (dzisiejsza Algieria). Jego ojciec był skromnym katechumenem, a matka gorliwą chrześcijanką. Rodzice byli w stosunku do syna bardzo tolerancyjni, niczego mu nie zabraniali oraz nie wywierali wpływu na jego poglądy. Młodzieniec prowadził bardzo rozwiązłe życie. Mając 22 lata związał się na 15 lat z kobietą, która urodziła mu syna. Uległ też wpływom heretyckiej sekty manichejczyków.

Polecamy: Kartki imieninowe

Od 370 roku Augustyn przebywał na studiach w Kartaginie. Założył tam szkołę retoryki. Następnie wykładał na uczelniach w Rzymie i Mediolanie. Matka dyskretnie ale wytrwale cały czas podążała za synem i czuwała nad jego życiem. I w końcu w Mediolanie jej wieloletnie modlitwy zostały wysłuchane; rozpoczął się proces nawracania się Augustyna. Przyczyniły się do tego także nauki i dyskusje z przyjaciółmi – chrześcijanami.

W przeddzień Wielkanocy 387 roku biskup Mediolanu Ambroży ochrzcił Augustyna, który razem z matką – już jako chrześcijanin – udał się w drogę powrotną do Afryki. Matka nie dotarła do domu – zmarła w podróży. Augustyn wrócił do Kartaginy w 388 roku i wkrótce skupił wokół siebie grono przyjaciół, z którymi rozpoczął życie wspólnotowe. W roku 390 przyjął święcenia kapłańskie i przeniósł się do Hippony, gdzie po kilku latach został biskupem. Augustyn gorliwie głosił Ewangelię, bronił wiary wytykając błędy heretykom, pisał dzieła teologiczne i filozoficzne o fundamentalnym znaczeniu. Augustyn zmarł w 430 roku.

Polecamy: Życzenia imieninowe na pocztówki

Co oznacza imię Augustyn?

Augustyn to imię pochodzenia łacińskiego, utworzone od słowa augustus – boski, święty, wspaniały. 

Komu patronuje św. Augustyn?

Święty Augustyn jest patronem teologów, wydawców  i drukarzy.

Dzień św. Augustyna – 28 sierpnia.

Źródło: Słownik patronów chrześcijańskich, Janina Kryńska, Wyd. Printex

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Imię Augustyn kojarzy mi się ze św. Augustynem z języka polskiego. Długo wałkowaliśmy jego historię. Ale dziecka bym tak nie nazwała!