POLECAMY

Albert - nauczyciel Tomasza z Akwinu

Masz na imię Albert? Wiesz, kim był święty o tym imieniu? Poznaj jego historię i sprawdź, komu patronuje św. Albert oraz co oznacza to imię!

Fot. Fotolia

Krótka historia św. Alberta

Urodził się ok. 1200 roku w miejscowości Lauingen nad Dunajcem w Szwabii. Pochodził z rodu rycerskiego. Podczas studiów w Padwie w 1223 roku wstąpił do zakonu dominikanów. Nauczał w Kolonii, Fryburgu, Strasburgu. Łączył wiedzę z dobrocią. Najwięcej uwagi poświęcał pracy naukowej. W obszarze jego zainteresowań mieściły się między innymi teologia, filozofia, przyroda, mineralogia, prawo. Wiedzę czerpał z różnorodnych źródeł – dzieł myślicieli starożytnych, arabskich i żydowskich. Nazywano go odkrywcą Arystotelesa. Był nauczycielem św. Tomasza z Akwinu.

W roku 1260 Albert został mianowany biskupem Ratyzbony.  Przyczynił się do renesansu tej zaniedbanej diecezji. Po dwóch latach sam złożył rezygnację z tego stanowiska. W następnych latach realizował liczne polecenia papieskie – zwłaszcza mediacyjne i ewangelizacyjne, między innymi na terenie Czech i Niemiec.  Zmarł 15 listopada 1280 roku w Kolonii.

Polecamy: Imiona z przymrużeniem oka - Albert

Pochodzenie imienia Albert

Imię Albert to skrócona forma germańskiego Adalberta, które to imię składa się z dwóch członów: adal – szlachetny, dobry i beraht – błyszczący, lśniący. Oznacza więc męża słynącego ze szlachetności, dobroci, doskonałości.

Komu patronuje św. Albert?

Święty Albert jest patronem górników,  studiujących nauki przyrodnicze, uczonych, plastyków.

Dzień św. Alberta – 15 listopada.

Polecamy: Wyszukiwarka imion: Albert

Źródło: Słownik patronów chrześcijańskich, Janina Kryńska, Wyd. Printex

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Albert. Jacy są faceci o tym imieniu? Bo przystojni chyba niezbyt...?